Škromach se zastal opilých cyklistů. Měli by se zodpovídat jen u nehod | E15.cz

Škromach se zastal opilých cyklistů. Měli by se zodpovídat jen u nehod

Škromach se zastal opilých cyklistů. Měli by se zodpovídat jen u nehod
Zdeněk Škromach
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) se zastal cyklistů, kteří jezdí na vinařské stezky nebo se staví na pár piv a mají pak kvůli jízdě pod vlivem alkoholu problémy. Někdy ve správním řízení dokonce přicházejí o řidičské průkazy, což je extrémní, uvedl Škromach. Připravuje proto úpravu zákona tak, aby hrál u cyklistů alkohol roli pouze tehdy, pokud jsou účastníkem dopravní nehody. Nyní platí nulová tolerance.

Návrhem se zabývají právníci, Škromach by ho mohl podat do legislativního procesu počátkem příštího roku. Vyškovský senátor za ČSSD Ivo Bárek Škromacha chápe, nicméně by podle něj neměl pít nikdo, kdo jede po silnici. Jihomoravská policie přistihla od začátku roku 130 cyklistů pod vlivem alkoholu.

Motoristé jsou pod vlivem alkoholu mnohem nebezpečnější

Podle Škromacha by měla být prevence zaměřená především na řidiče motorových vozidel. „Pod vlivem alkoholu jsou mnohem nebezpečnější. Cyklista ohrožuje sám sebe a pro ostatní je nebezpečný minimálně. Je to stejné jako s chodcem, který může v opilosti vstoupit do vozovky,“ tvrdí.

Škromach je hodonínským senátorem. „Konkrétně na jižní Moravě se setkáváme s tím, že lidé vyjedou na vinařské cyklistické stezky, kde si dají pohárek vína, a policisté jim pak měří alkohol, i když se nic nestane. Donesly se ke mně i případy, kdy se parta kamarádů staví na pivo do hospody, a sotva sednou na kolo, už na ně čekají policisté,“ řekl.

Škromach požádal právníky, aby posoudili všechny možnosti k vypracování konečného návrhu na změnu legislativy. „Spočívala by v tom, že by byl alkohol u cyklisty, bruslaře nebo jezdce na koni brán v potaz pouze tehdy, pokud by se stal účastníkem dopravní nehody. V takovém případě by byl u něj alkohol přitěžující okolností,“ uvedl senátor.

Ochutnávky vína a jiné výlety za alkoholem

Bárek k tomu řekl, že není ideální, pokud někdo jede na ochutnávku vína na kole, ale vlastně nemůže pít. „Mělo by se to v tomto případě nějak ošetřit. Na druhé straně by ale neměl požít alkohol nikdo, kdo jede po normální silnici mezi ostatními vozidly a může způsobit nehodu,“ řekl Bárek.

Policisté v Jihomoravském kraji zaznamenali od začátku roku 130 cyklistů pod vlivem alkoholu, což je o 51 případů více než loni za stejnou dobu. „Tento přestupek vždy oznamujeme správnímu orgánu, který může uložit pokutu až 50 tisíc korun,“ doplnila krajská policejní mluvčí Petra Vedrová. Pokud cyklista v opilosti způsobí nehodu, může se zpovídat z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za něj zákon v případě zdravotní újmy některého z účastníků ukládá až tříleté vězení.

Velikonoce jsou tu. Pozor na opilé řidiče, ale i cyklisty a chodce

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!