Sovětská legenda dolétala, Tu-134 absolvoval poslední pravidelný let | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Sovětská legenda dolétala, Tu-134 absolvoval poslední pravidelný let

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Miliony přepravených cestujících a více než osm stovek vyrobených kusů. Sovětský stroj Tu-134 patří mezi legendy letecké dopravy druhé poloviny minulého století. Ještě donedávna jste si přitom cestování Tupolevem mohli užít i jako běžní cestující, před několika dny však jeho éra jakožto dopravního letadla definitivně skončila. 

Na poslední linku se vydal mezi Jakutskem a Irkutskem letoun společnosti Alrosa, která vyřazení letounu plánovala již delší dobu. Původně měl stroj vyrobený v roce 1980 opustit službu již na podzim, technikům se však podařilo získat stále funkční motor. Nyní už je však Tu-134 v muzeu v Novosibirsku, kde se stane součástí stálé expozice.

Sériová výroba Tupolevu Tu-134 začala 1966 a trvala 23 let. Letoun byl určen především pro kratší tratě a na jeho palubu se vešlo maximálně 84 cestujících. Stroj hojně používaly i České aerolinie, mezi lety 1971 a 1997 se v barvách dopravce vystřídalo celkem 14 letadel. V roce 1977 se letoun Tu-134 stal aktérem jedné s neznámnějších nehod Českých aerolinií, která se dočkala i televizního zpracování v cyklu Osudové okamžiky. Při přistání na pražském letišti zavadil TU-134 o jiný stroj ČSA čekající na povolení ke vzletu. Nehoda, která mohla skončit tragicky, si nakonec vyžádala jen jedno zranění. 

Právě v devadesátých letech model Tu-134 postupně přestal létat u velkých aerolinek, často byl však nadále využíván pro soukromé účely. V současnosti zůstává Tu-134 v provozu u některých ruských úřadů a armády.

Švihadlo za dvacet tisíc. Do kolekcí luxusních značek se dostávají i bizarní kousky
Vozil italského premiéra, před únosci jej ale nezachránil. Poslední velký Fiat neměl nástupce
Benešová spravedlnost v Česku neohrožuje, míní Rychetský
Motoristou na Ukrajině. Podívejte se, co řidiče na tamních cestách čeká
Miliardáři na ledě. Hokejového šampionátu se účastní množství výjimečně placených hráčů
Jiný pohled na šampionát: dopravce GEFCO rozvezl více než 200 tisíc reklamních předmětů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!