Stát hledá prodejce elektronických dálničních známek v kamenných obchodech | E15.cz

Stát hledá prodejce elektronických dálničních známek v kamenných obchodech

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) vyhlásil soutěž na zajištění prodeje elektronických dálničních známek na obchodních místech. Předpokládaná hodnota zakázky, která počítá s pětiletým provozem prodejen, je 926 milionů korun. Vinětu tak stále bude vedle internetu možné koupit také v kamenných prodejnách. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Systém elektronických dálničních známek začne fungovat od roku 2021.

V současnosti si motoristé mohou koupit papírovou dálniční známku na řadě obchodních míst, například na benzinových pumpách, na poštách a v dalších prodejnách. Od roku 2021, kdy začnou místo papírových vinět platit elektronické známky, bude možné kupony koupit na internetu, stát ovšem zachová i prodej v kamenných obchodech.

„Plánujeme, že na obchodním místě s vyřízením elektronické známky pomůže obsluha. K její úhradě bude stačit uvést pouze SPZ vozidla, mít vybraný druh časového poplatku a vědět, odkdy má platit. Pak už jenom zaplatíte, dostanete potvrzení o úhradě a můžete vyrazit,“ řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.

Stát proto nyní začal hledat dodavatele, který zajistí výběr dálničního poplatku na obchodních místech a také jejich následný provoz.

Vyhlášená zakázka je jednou z několika, kterou stát v souvislosti s přípravou systému elektronických známek chystá. Jeho přípravu totiž rozdělil do čtyř sekcí, v nichž postupně vyhlásí soutěže.

Provozovatele některých částí, jako například zajištění eshopu, portálu, účetního systému a dalších, však vybere v utajeném režimu bez veřejné soutěže. Podle ministerstva jsou to komponenty s informacemi, které vyžadují utajení. Systém tak nebude mít jednoho provozovatele, jako je tomu u mýta.

I přes elektronizaci systému dálničních poplatků by minimálně ještě pro rok 2021 měly zůstat ceny kuponů stejné jako nyní. Motoristé v současnosti zaplatí 1500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní kupon. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) k případným změnám cen letos uvedl, že zůstanou totožné minimálně po dobu oprav dálnice D1. Ty by podle současných plánů měly skončit zhruba za dva roky.

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995, elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Stát vybral loni za dálniční známky 5,16 miliardy korun, o rok dříve byly výnosy z prodeje vinět kolem pěti miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah