Elektronická dálniční známka 2022: Cena, kde ji koupit a co SPZ | E15.cz

Elektronická dálniční známka: Kolik stojí a kdo ji v roce 2022 získá zdarma

Klára Sudová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

S papírovými kupony jsme se nadobro rozloučili a od roku 2021 už si můžeme koupit dálniční známku jen v elektronické podobě. Pro rok 2022 se toho u známek moc nemění – zůstává stejný formát, způsob nákupu, a navzdory původním předpokladům také cena. Kolik dálniční známka stojí, kde ji koupit, kdo jezdí po dálnicích zdarma a jak řeší poplatky další státy střední Evropy? 

Kde a jak koupit dálniční známku?

Dálniční známky je možné zakoupit na webu eDalnice. V jednoduchém formuláři stačí vyplnit SPZ, požadovaný počátek platnosti a e-mail. Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem. Stejně jako dříve využívané papírové kupony i elektronické dálniční známky jsou potom k dispozici také na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil. Tuto možnost jistě oceníte v případě, že byste za známku raději zaplatili hotově. Další možností, kde dálniční známku koupit, jsou samoobslužné kiosky umístěné v blízkosti hraničních přechodů.

Byli jste zvyklí kupovat dálniční známky svým blízkým pod stromeček? Jejich převod do elektronické podoby nemusí být překážkou. Dálniční známku snadno koupíte nejen pro sebe, ale také pro kohokoli jiného. Potřebujete znát jen SPZ. Když navíc zadáte svůj e-mail, obdarovaný o žádné štědrovečerní překvapení nepřijde.

Ceník pro rok 2022

Druhy dálničních známek a jejich ceny zůstávají stejné jako v předchozím roce. Konkrétně jsou k dispozici tři typy známek: 

 • 10denní za 310 korun
 • 30denní za 440 korun
 • roční za 1500 korun

Platnost nemusí v případě elektronických dálničních známek začínat v den nákupu, ale je možné odložit její počáteční datum až o tři měsíce. Roční známka navíc platí celý jeden rok od vybraného data.

Kolik budou stát dálniční známky na rok 2022?

Video se připravuje ...
Kolik budou stát dálniční známky na rok 2022?

Co je takzvaná eko cena a kolik zaplatí ZTP?

Stejně jako u dalších poplatků i v případě dálničních známek existuje několik výjimek a zvýhodnění. Tím prvním je takzvaná ekologická cena, která redukuje cenu dálniční známky na polovinu. V eko režimu tak za 10denní známku zaplatíte 155 korun, za 30denní 220 korun a roční vás vyjde na 750 korun. Zvýhodněná cena platí pro majitele vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem, nevztahuje se ovšem na LPG pohon. 

Kromě zvýhodněných cen je potom k dispozici i úplné osvobození od dálničních poplatků. Automatické osvobození od poplatků se týká následujících vozidel:

 • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, která mají přidělenou SPZ začínající písmeny EL. 
 • Historická vozidla se zvláštní registrační značkou.
 • Vozidla, která přepravují držitele průkazu ZTP/P – provozovatelem vozidla musí být přímo držitel průkazu nebo osoba jemu blízká.
 • Vozidla, která slouží k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze. 

Osvobození od poplatků podmíněné podáním oznámení se týká následujících vozidel:

 • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo na hybridní pohon, která nemají přidělenou speciální SPZ.
 • Vozidla, která jsou provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením a slouží k jejich přepravě.

Dálniční známka na den

Pokud potřebujete využít dálniční známku jen na jediný den, asi vás moc nepotěšíme. Jednodenní kupon bohužel k dispozici není, využít ale můžete desetidenní známku za 310 korun. 

Co dálniční známka a změna SPZ?

Dálniční známka platí vždy jen pro jedno vozidlo a její převod na jinou SPZ není možný. Pokud ovšem měníte svou SPZ z důvodu jejího zničení nebo ztráty, můžete si zažádat o změnu platnosti elektronické známky. K dispozici je formulář, který stačí spolu s kopií dokumentu o změně SPZ doručit e-mailem, prostřednictvím datové schránky nebo poštou na adresu Státního fondu dopravní infrastruktury. 

Kontroly a pokuta

Platnost elektronické dálniční známky smí kontrolovat Policie ČR a Celní správa ČR. Pro samotnou kontrolu se ovšem využívají také kamery na mýtných branách. Pokuta za jízdu bez platné známky může na místě činit až pět tisíc korun, ve správním řízení potom až 20 tisíc korun. 

Dálniční poplatky v zahraničí

Na dálniční známky a další poplatky nezapomínejte ani při cestách do zahraničí. Jak to s poplatky vypadá (nejen) u našich sousedů?

 • Rakousko – k dispozici jsou známky s platností na deset dní, dva měsíce nebo na jeden rok, které si můžete zakoupit v elektronické i papírové podobě. Papírové známky jsou k dispozici na čerpacích stanicích a u hraničních přechodů. Elektronické známky je možné zakoupit online, dejte si ovšem pozor na právo soukromého spotřebitele na odstoupení od smlouvy, kvůli kterému je dálniční známka platná až po 18 dnech od jejího nákupu (tato podmínka neplatí pro podnikatele, u kterých právo na odstoupení nevzniká). Kromě dálniční známky je potom zpoplatněný průjezd některými tunely.
 • Slovensko – k dispozici jsou 10denní, 30denní a roční známky v elektronické podobě. Známku si můžete koupit na webu eznamka, čerpacích stanicích, pobočkách pošty nebo v samoobslužných automatech u hraničních přechodů. 
 • Německo – ačkoli se už několik let hovoří o zpoplatnění dálnic, žádný nový zákon zatím nevstoupil v platnost. Proto i v roce 2022 zůstávají všechny dálnice bez poplatků. Zpoplatněný je pouze průjezd tunely Herren a Warnow na severu Německa.
 • Polsko – funguje zde systém mýtného, které se vybírá jen na vybraných úsecích dálnic.
 • Maďarsko – k dispozici jsou elektronické známky s platností na deset dní, měsíc nebo na rok. Známku je možné zakoupit online, na čerpacích stanicích nebo na hraničních přechodech.
Autor: Klára Sudová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery