Elektronická dálniční známka 2023: Cena, platnost, zahraničí | E15.cz

Elektronická dálniční známka: Kolik stojí a kdo ji v roce 2023 získá zdarma

Klára Sudová, ani

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

S papírovými kupony jsme se nadobro rozloučili a od roku 2021 už si můžeme koupit dálniční známku jen v elektronické podobě. Pro rok 2023 se toho u známek moc nemění – zůstává stejný formát, způsob nákupu, a navzdory původním předpokladům také cena. Kolik dálniční známka stojí, kde ji koupit, kdo jezdí po dálnicích zdarma a jak řeší poplatky další státy střední Evropy? 

Kde a jak koupit dálniční známku?

Dálniční známky je možné zakoupit na webu eDalnice. V jednoduchém formuláři stačí vyplnit SPZ, požadovaný počátek platnosti a e-mail. Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem.

Stejně jako dříve využívané papírové kupony i elektronické dálniční známky jsou potom k dispozici také na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil. Tuto možnost jistě oceníte v případě, že byste za známku raději zaplatili hotově. Další možností, kde dálniční známku koupit, jsou samoobslužné kiosky umístěné v blízkosti hraničních přechodů.

Byli jste zvyklí kupovat dálniční známky svým blízkým pod stromeček? Jejich převod do elektronické podoby nemusí být překážkou. Dálniční známku snadno koupíte nejen pro sebe, ale také pro kohokoli jiného. Potřebujete znát jen SPZ. Když navíc zadáte svůj e-mail, obdarovaný o žádné štědrovečerní překvapení nepřijde.

Cena dálniční známky 2023 v ČR

Kolik stojí česká dálniční známka? Druhy dálničních známek a jejich ceny zůstávají stejné jako v předchozím roce. Konkrétně jsou k dispozici tři typy známek: 

Typ dálniční známky Cena
10denní 310 Kč
měsíční (30denní) 440 Kč
roční 1500 Kč

Kdy končí platnost dálniční známky v ČR? 

Platnost nemusí v případě elektronických dálničních známek začínat v den nákupu, ale je možné odložit její počáteční datum až o tři měsíce. Roční známka navíc platí celý jeden rok od vybraného data.

Praha: Dálniční známka na Pražském okruhu

Dálnice D0, lidově označována jako vnější Pražský okruh, tvoří jakýsi vnější obchvat Prahy. Na pražský okruh je v některých úsecích nutná dálniční známka. Mezi neplacené úseky dálnice Praha patří například úsek začínající u Ruzyně a končí připojením na ulici K Barrandovu (exit 16), dalším nezpoplatněným úsekem je Satalice (exit 58) až úsek v Běchovicích. 

Co je takzvaná eko cena a kolik zaplatí ZTP?

Stejně jako u dalších poplatků i v případě dálničních známek existuje několik výjimek a zvýhodnění. Tím prvním je takzvaná ekologická cena, která redukuje cenu dálniční známky na polovinu. V eko režimu tak za 10denní známku zaplatíte 155 korun, za 30denní 220 korun a roční vás vyjde na 750 korun. Zvýhodněná cena platí pro majitele vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem, nevztahuje se ovšem na LPG pohon.

Dálniční známka zdarma 

Kromě zvýhodněných cen je potom k dispozici i úplné osvobození od dálničních poplatků. Automatické osvobození od poplatků se týká následujících vozidel:

  • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, která mají přidělenou SPZ začínající písmeny EL. 
  • Historická vozidla se zvláštní registrační značkou.
  • Vozidla, která přepravují držitele průkazu ZTP/P – provozovatelem vozidla musí být přímo držitel průkazu nebo osoba jemu blízká.
  • Vozidla, která slouží k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze. 

Osvobození od poplatků podmíněné podáním oznámení se týká následujících vozidel:

  • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo na hybridní pohon, která nemají přidělenou speciální SPZ.
  • Vozidla, která jsou provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením a slouží k jejich přepravě.

Dálniční známka na den

Pokud potřebujete využít dálniční známku jen na jediný den, zatím vás moc nepotěšíme. Jednodenní kupon bohužel k dispozici není, využít ale můžete desetidenní známku za 310 korun. 

Od roku 2024 by ale pravděpodobně měla přibýt možnost jednodenní dálniční známky po vzoru ostatních členských států v Evropské unii.

Co dálniční známka a změna SPZ?

Dálniční známka platí vždy jen pro jedno vozidlo a její převod na jinou SPZ není možný. Pokud ovšem měníte svou SPZ z důvodu jejího zničení nebo ztráty, můžete si zažádat o změnu platnosti elektronické známky. K dispozici je formulář, který stačí spolu s kopií dokumentu o změně SPZ doručit e-mailem, prostřednictvím datové schránky nebo poštou na adresu Státního fondu dopravní infrastruktury. 

Kontroly a pokuta

Platnost elektronické dálniční známky smí kontrolovat Policie ČR a Celní správa ČR. Pro samotnou kontrolu se ovšem využívají také kamery na mýtných branách. Pokuta za jízdu bez platné známky může na místě činit až pět tisíc korun, ve správním řízení potom až 20 tisíc korun. 

Dálniční známky a poplatky v zahraničí

Na dálniční známky a další poplatky nezapomínejte ani při cestách do zahraničí. Zatímco ceny dálničních známek nejsou pro rok 2023 v jednotlivých státech ještě oficiální potvrzené, v některých státech pravděpodobě dojde ke zdražení. Jak to s poplatky vypadá (nejen) u našich sousedů?

Rakousko 

K dispozici jsou známky s platností na deset dní, dva měsíce nebo na jeden rok, které si můžete zakoupit v elektronické i papírové podobě. Papírové známky jsou k dispozici na čerpacích stanicích a u hraničních přechodů.

Elektronické známky je možné zakoupit online, dejte si ovšem pozor na právo soukromého spotřebitele na odstoupení od smlouvy, kvůli kterému je dálniční známka platná až po 18 dnech od jejího nákupu (tato podmínka neplatí pro podnikatele, u kterých právo na odstoupení nevzniká). Kromě dálniční známky je potom zpoplatněný průjezd některými tunely.

Podle webu Automania.cz by se v příštím roce měla rakouská dálniční známka zdražit. Roční kupon tam od ledna vyjde na 96,4 eur, tedy asi 2400 korun. Známka na dva měsíce 29 eur, tedy 705 korun a mezi turisty oblíbená desetidenní známka 9,9 eur, tedy asi 250 korun. V případě ročního kupónu jde o zdražení o 2,6 eura, v ostatních případech a několik desítek centů.

Slovensko 

K dispozici jsou 10denní, 30denní a roční známky v elektronické podobě. Slovenskou dálniční známku si můžete koupit na webu eznamka, čerpacích stanicích, pobočkách pošty nebo v samoobslužných automatech u hraničních přechodů. Slovenská dálniční známka se dá v případě opomnění zakoupit například i v automatech na hraničním přechodu při jízdě z Brna na Bratislavu.

Slovenská televize přišla s informací, že by měla roční známka místo 50 eur (1217 Kč) stát 60 eur (1460 Kč). Měsíční elektronický kupon by měl místo současných 14 eur (340 Kč) stát 17 eur (413 Kč) a desetidenní místo současných 10 eur (243 Kč) nově 12 eur (292 Kč). Nicméně nutno dodat, že oficiálně nové ceny zatím potvrzeny nebyly.

Německo 

Ačkoli se už několik let hovoří o zpoplatnění dálnic, žádný nový zákon zatím nevstoupil v platnost. V Německu je mýtné za průjezd zpoplatněných komunikací vybíráno pouze za vozidla nad 7,5 tun a to prostřednictvím elektronické mýtné jednotky Toll Collect. Pro vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tun je průjezd německých dálnic i pro rok 2023 stále zdarma. Zpoplatněný je pouze průjezd tunely Herren a Warnow na severu Německa.

Polsko 

Funguje zde systém mýtného, které se vybírá jen na vybraných úsecích dálnic.

Slovinsko

Cena slovinské dálniční známky zůstává stabilní. Roční známka přijde na 110 euro (cca 2750 korun). Měsíční kupon stojí 30 euro a často kritizovaná pouze sedmidenní známka stojí 15 eur (cca 375 korun). Motorkáři zaplatí za roční známku 55 eur, za 30 eur mají šestiměsíční kupon a týdenní je přijde na 7,50 eur.

Švýcarsko

Roční dálniční známka ve Švýcarsku bude stát i v roce 2023 stále stejně. Roční dálniční známka přijde na 40 franků (cca 1000 korun), což je mimochodem výrazně levnější cena než v Česku. Bohužel se ale nic nemění na tom, že je tento dálniční kupon jediný, který si mohou motoristé koupit. Takže pokud motoristé chtějí zemí pouze projet, musí platit celoroční sazbu.

Maďarsko 

K dispozici jsou elektronické známky s platností na deset dní, měsíc nebo na rok. Maďarskou dálniční známku je možné zakoupit online, na čerpacích stanicích nebo na hraničních přechodech. I u maďarské dálniční známky lze očekávat zdražení.

Chorvatsko 

Na dálnicích se vybírá mýtné v rámci  mýtných branách. Zaplatíte kartou nebo hotovostí, případně můžete zakoupit krabičku ENC určenou pro elektronické placení mýtného. V rámci ENC lze zakoupit výhodné balíčky. Nevýhodou ale je, že ENC nefunguje všude.

Bulharsko 

Na dálnicích a většině silnic první třídy jsou zapotřebí elektronické dálniční známky pro vozy do 3,5 t. Těžší vozidla platí mýtné. Bulharské dálniční známky mohou mít platnost na víkend, týden, měsíc, tři měsíce a rok. Dálniční známku můžete koupit například na stránce bg-vignette.

Itálie 

Většina dálnic v Itálii je v současné době zpoplatněna. Poplatky za průjezd jsou vybírány v mýtných branách a platí pro všechny řidiče motocyklů, osobních vozidel a vozidel nad 3,5 tuny. V Itálii řidiči zaplatí při průjezdu poplatek přímo úměrný uražené vzdálenosti po některých druzích komunikací, mezi které se počítá i řada tunelů. Výše dálničních poplatků v tomto státě dosahuje průměrných hodnot 9 auro na 100 kilometrů. Změny pro rok 2023 zatím nejsou známé. 

Autor: Klára Sudová, ani

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery