Stávka německých strojvůdců potěšila ostatní dopravce, autobusy mají vyprodáno | E15.cz

Stávka německých strojvůdců potěšila ostatní dopravce, autobusy mají vyprodáno

Čekání na vlak v Mnichově během stávky německých strojvůdců
Čekání na vlak v Mnichově během stávky německých strojvůdců
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německou železnici dnes ochromila stávka strojvůdců, která potrvá do nedělního dopoledne a je tak nejdelší v dějinách dopravce Deutsche Bahn (DB). Na dálkových trasách jezdí jen třetina vlaků a protestní akce omezila i spojení Německa s Českem. Odborový svaz strojvůdců (GDL) hrozí dalšími stávkami v nadcházejících týdnech, pokud mu DB neustoupí ve sporu o pracovní podmínky a o postavení odborů ve společnosti.

DB zavedly pro dobu stávky náhradní jízdní řád, podle něhož jezdí na dálkových trasách každý třetí vlak a v regionální dopravě v závislosti na oblasti 15 až 60 procent pravidelných spojů, přičemž největší výpadky jsou na východě Německa. Na hojně využívané městské železnici v Berlíně jezdí zhruba polovina spojů.

Provoz na trati mezi Prahou a Berlínem je od nynějška zajištěn pouze do Drážďan. Jinak ale stávka železniční dopravu mezi Českou republikou a Německem téměř neomezí. Pouze spěšné vlaky z Chebu do Norimberku budou bez náhrady zrušeny.

Situace na německých nádražích je navzdory stávce klidná. Mnoho cestujících se na protest strojvůdců předem připravilo a využilo jiný způsob dopravy. Podle televize N24 jsou prakticky vyprodané dálkové autobusy na vnitroněmeckých linkách a v okolí nádraží ve velkých městech je velmi obtížné získat taxi. Na dálnicích v hustě obydleném Porýní a Porúří se ráno tvořily dlouhé kolony, protože autem vyjelo do práce víc lidí než obvykle.

Na řadě míst se navíc podařilo vypravit více vlakových spojů, než se původně plánovalo. Například v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku se totiž ke stávce připojilo mnohem méně strojvůdců, než očekávaly odbory.

Sabotáž ve školách

Německá veřejnost se stávkou nesouhlasí. V anketě televize ARD uvedlo 78 procent lidí, že nemají vůbec žádné pochopení pro postoj strojvůdců. Na sociálních sítích se objevují nadávky určené předákovi svazu GDL Clausi Weselskymu. Rodičovská sdružení v Severním Porýní-Vestfálsku obvinila strojvůdce, že sabotují závěrečné zkoušky ve školách, protože mnoho studentů bude stresováno komplikovanou cestou do školy.

Weselsky v televizi ARD rovněž pohrozil dalšími protestními akcemi. „Pokud současná stávka postoj vedení Deutsche Bahn nijak neovlivní, členové GDL budou vedení společnosti nadále trestat,“ řekl.

Němečtí politici naopak vyzývají odbory k jednání. „Kdo je schopen týden stávkovat, měl by také dokázat týden vyjednávat. Řešení se nedá vystávkovat v ulicích, musí se k němu dospět u jednacího stolu,“ řekl ministr dopravy Alexander Dobrindt.

Odborový svaz strojvůdců GDL se dlouhodobě pře s vedením DB o pracovní podmínky strojvůdců. Požaduje zvýšení mezd o pět procent, zkrácení pracovní doby z 39 na 38 hodin a omezení přesčasů. Dopravce odborům minulý týden nabídl zvýšení mezd o 4,7 procenta a vyplacení jednorázové prémie 1000 eur (27 400 korun), svaz GDL to však odmítl.

Mocenský boj za stamiliony eur

Důvodem současné stávky je také spor o postavení svazu GDL v rámci DB. Odborový svaz chce v rámci společnosti zastupovat kromě strojvůdců i průvodčí a personál jídelních vozů. Za ně dosud vyjednávaly konkurenční odbory EVG.

Podle šéfa Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Erika Schweitzera může stávka způsobit škody ve výši až půl miliardy eur (až 13,7 miliardy korun).

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah