Volkswagenu klesl odbyt, důvodem je nezájem Číňanů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Volkswagenu klesl odbyt, důvodem je nezájem Číňanů

ČTK

Německému automobilovému koncernu Volkswagen v lednu meziročně klesl odbyt o čtyři procenta na 813 tisíc vozů, především kvůli slabší poptávce v Číně. Součástí firmy je i mladoboleslavská Škoda Auto.

Koncern v lednu zvýšil dodávky v Evropě o sedm procent a ve Spojených státech dokonce o 14 procent. V Číně ale odbyt o 14 procent klesl. Čína je největším automobilovým trhem na světě, tamní poptávku však v lednu zasáhly oslavy nového lunárního roku a nárůst daňové zátěže u menších automobilů.

"Odbyt na začátku roku ovlivnily mimořádné faktory v Číně," uvedl šéf prodeje Volkswagenu Fred Kappler. "Mimo Čínu dosáhla skupina solidního růstu 4,9 procenta," dodal. Volkswagen podle něj navzdory lednovému poklesu předpokládá, že v letošním roce bude na čínském trhu pokračovat v solidním růstu.

Hyundai začíná útočit na pozice Škodovek. Nová i30 vstupuje na trh

Škoda Auto již v pondělí oznámila, že v lednu zvýšila prodej o 2,4 procenta na 93 800 vozů. K růstu odbytu přispěl mimořádný zájem o vozy Škoda ve střední a východní Evropě. V Číně naopak automobilka zaznamenala meziroční pokles o 4,3 procenta.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. V loňském roce podnik navíc vystřídal japonského konkurenta Toyota v čele světového automobilového trhu, když navzdory skandálu s měřením emisí zvýšil globální prodej o téměř čtyři procenta na rekordních 10,3 milionu vozů.

GM prodává Opel, nechce už lepit díry

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!