Vyhýbá se koronavirus kuřákům? Vědci hovoří o tom, že nikotin může mít preventivní vliv | E15.cz

Vyhýbá se koronavirus kuřákům? Vědci hovoří o tom, že nikotin může mít preventivní vliv

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Může nikotinová náplast zabránit nákaze koronavirem, nebo ji snadno zapudit? To právě zkoumají francouzští vědci. Kuřáci normálních cigaret ale podle nich patří do rizikové skupiny a pokud jsou infikováni, mohou očekávat těžké průběhy koronové infekce.

„Nyní je obzvláště důležité se co nejdříve zbavit kouření. Kouření tabáku nepředstavuje riziko infekce, ale s největší pravděpodobností je důležitým dodatečným rizikem závažných a život ohrožujících nemocí, pokud jste infikováni, “ uvedl výzkumník závislosti Stephan Mühlig z technologické univerzity v Chemnitzu, uvedl to server Bild.de. Francouzská vědecká studie však tvrdí, že nikotin může mít také ochranný účinek. Předpoklad vědců je založen na nízkém počtu kuřáků mezi pacienty Covid 19. A podle několika studií je celosvětová míra nakažených kuřáků mezi 1,4 až 12,5 procenty.

V pařížské nemocnici La Pitié-Salpêtrière budou proto brzy prozkoumány preventivní a léčebné účinky nikotinových náplastí. Výzkum a výsledky francouzských vědců jsou překvapivé, protože koronavirus postihuje hlavně plíce, a bylo řečeno, že kuřáci jsou zvláště ohroženi.

Studie z Francie však uvádí, že z pěti stovek pacientů z Covid-19 bylo pouze pět procent kuřáků. Vedoucí studie a profesor interního lékařství Zahir Amoura, zpravodajské agentuře AFP řekl, že kuřáků je mezi pacienty koronaepidemie o 80 procent méně než je běžné v celé populaci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah