Francouzi kupují nikotinové náhražky. Věří, že chrání před koronou | E15.cz

Francouzi vykupují nikotinové náhražky. Věří, že chrání před koronavirem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzská vláda se rozhodla omezit prodej nikotinových náhražek poté, co byla tento týden zveřejněna studie, podle níž by nikotin mohl poskytovat určitou ochranu před koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle nedávno zveřejněné studie lékařů z jedné z pařížských nemocnic se koronavirem nakazilo mezi kuřáky menší procento lidí než u nekuřáků. Nikotin podle ní rovněž dokázal zabránit koronaviru v pronikání do lidských buněk.

Ministerstvo zdravotnictví proto nyní vydalo dekret, jímž chce předejít hromadnému nakupování nikotinových náplastí či žvýkaček. Tyto odvykací pomůcky by tak nemusely být dostupné pro lidi, kteří je běžně užívají. Úřady se rovněž obávají, že by někteří lidé mohli ve snaze ochránit své zdraví užívat těchto výrobků příliš, a tím si ublížit.

Lékárny tak nyní mají povoleno prodávat zákazníkům jen měsíční zásobu nikotinových náhražek. Jejich prodej na internetu byl zastaven úplně. Obdobně, jako v lékárnách vzrostl i zájem o náplně do e cigaret a nahřívaný tabák.

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran o studii hovořil ve středu v parlamentu a řekl, že došla k zajímavým poznatkům. "Nicméně pozor: neznamená to, že tabák chrání. Tabák zabíjí," prohlásil.

Výzkumníci také varují, že ačkoliv by mohl nikotin před nákazou chránit, mají již nakažení kuřáci často těžší průběh nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah