Práce je dost. Ale ne pro starší padesáti let | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Práce je dost. Ale ne pro starší padesáti let

Práce je dost. Ale ne pro starší padesáti let
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš
Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Odborníci radí starším uchazečům o práci neuvádět svůj věk. Kvůli diskriminaci.

Ačkoli má Česko nejmenší míru nezaměstnanosti v EU a počet volných míst převyšuje počet uchazečů, postarší lidé jako uchazeči mají přesto nadále problém sehnat práci a narážejí na předsudky.

„Nejhůře jsou na tom ženy nad padesát let,“ říká Pavlína Kalousová z neziskové organizace Byznys pro společnost, která se problémy zaměstnávání starších lidí věnuje.

Lidí je málo. Musíme se bavit o řízené migraci, řekl slovenský premiér

„Přístup k lidem nad padesát let je tristní,“ potvrzuje analytik pracovního trhu z LMC Tomáš Ervín Dombrovský. Firma například před časem pořádala rekvalifikační program pro zkušené horníky z Paskova, aby se stali IT pracovníky.

Ze čtyři desítek jej absolvovali jen čtyři a jen jednomu se ale podařilo sehnat práci obratem. Další dva také pochodili v oboru IT, ale v porovnání s mladými absolventy po mnohem delší době.

Textilní řetězec Vesna dál odmítá zvýšit mzdy. Oproti té průměrné vyplácí zhruba poloviční

Problémem byl podle Dombrovského právě věk. Starším uchazečům o zaměstnání proto radí věk neuvádět.

„Proč dávat na odiv třicet let zkušeností, když víme, že velká část zaměstnavatelů kvůli tomu hodí jejich CV do koše?“ říká Dombrovský.

Nezaměstnanost ve věku 55 až 59Nezaměstnanost ve věku 55 až 59Autor: E15

Podle Jiřího Šatavy z think tanku IDEA může současná situace na trhu práce přinést impulz ke změně. „Je to velká šance, kterou by stát neměl promarnit. Měl by vytvářet podmínky, aby se i senioři mohli uplatnit,“ říká Šatava.

Důležitá je mimo jiné i dostupnost služeb pro rodiny. Právě péče o rodiče nebo vnoučata totiž odvádí starší lidi předčasně z pracovního trhu.

Nezaměstnanost: Jak si vede Praha v porovnání se zbytkem Evropy?

„Pozitivní motivace zůstávat v práci zcela chybí. Pracující senior je přitom z pohledu státu dobrý senior,“ připomíná Šatava.

V Česku pracuje 13 procent lidí v penzi, což je méně než evropský průměr. Také podíl zkrácených pracovních úvazků je v Česku třetí nejnižší z Evropské unie, využívá je jen 5,6 procenta zaměstnanců.

Průměr Evropské unie je 18,9 procenta.Některé firmy se přitom na nábor starších zaměstnanců zaměřují. „Mix mezi mladšími a staršími zaměstnanci je podle nás výhodný,“ míní manažer McDonald’s Rastislav Tesár.

Češi nejsou přepracovaní. Do zkrácených úvazků se jim nechce
Je mi zle z postojů Britů vůči Čechům a Slovákům, říká britský europoslanec Tannock
Ekonomika bude bez problémů fungovat ještě několik let, míní Singer
Největšího českého výrobce pražců kupují Němci
ČSÚ: Starší lidé nahrazují úbytek pracujících ve věku do 40 let

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!