Nejžádanější byty Česka roku 2022. Není mezi nimi i ten váš?

Zdroj: Unsplash

Jaký je ideální byt ke koupi? S představou Čechů o top bydlení zahýbaly vyšponované ceny a prst na pomyslné mapě se posouvá dále od centra. Na seznamu horkých favoritů jsou teď byty, které byly před lety na okraji zájmu. Není mezi nimi i ten váš?

Proces hledání bytu se mění, nastupují kompromisy

Kritéria, podle kterých zájemci vybírají nemovitosti, se změnila. Zatímco před pár lety byly podle informací realitní služby Maxima Reality na prvních místech dispozice a konkrétní lokalita, teď vede kombinace vyhledávání podle dispozice a ceny. Kvůli vysokým cenám lidé téměř rezignovali na požadavek bydlení v určité čtvrti. Proměnilo se i vnímání času, který jsou lidé ochotní strávit z bydliště cestováním za prací. V hlavním městě zájemci akceptují dojezd do centra až 80 minut, v Brně 50 minut. Pohledy kupujících tak míří dál za Vršovice či Veveří. Svoje místo na výsluní a šanci na zhodnocení tak dostávají i byty, které by se před pár lety nebyly první volbou.

Sháním byt, zn. před rekonstrukcí

Snaha ušetřit a vejít se do rodinného rozpočtu posunula i požadavky, které domácnosti mají na technický stav nového bydlení. Ještě minulý rok dávala řada lidí přednost nemovitostem po generální rekonstrukci, teď se do hledáčku díky nižší ceně dostávají i ty v původním stavu nebo jen po částečné rekonstrukci, která s výslednou cenovkou nezahýbá tak markantně.  

Ideální bydlení? Sedmdesátimetrový třípokoják pro rodinu

Největší sháňka je po rodinných bytech. Potvrzují to data i zkušenosti makléřů z Maxima Reality. Nejpoptávanějšími dispozicemi jsou 2+1 nebo 3+kk s výměrou 65–75 m2.  A kupující v tomhle ohledu nedělají ústupky. Raději míří na periferii, než aby ukrojili ze svých nároků na rozlohu nemovitosti, na velikosti záleží.

Nesedíte na hrnci plném zlata? Starší byty jsou v kurzu

Současná situace nachází nové hrdiny v podobě starších bytů, které dlouho stály v ústraní zájmu. Zbystřit byste měli, pokud vlastníte byt před rekonstrukcí, který jste výhledově plánovali prodat, až vyměníte staré umakartové jádro nebo až jednou vyměníte kuchyni. O vaši nemovitost bude zájem, i když neprošla opravami. Chcete zjistit, za jakou cenu byste mohli prodat váš byt nebo dům? Využijte bezplatný online odhad nemovitosti. A třeba zjistíte, že právě teď je ideální chvíle vytěžit z prodeje co nejvíc.

Jak vypadá nejpoptávanější byt roku 2022?

  • Dispozice: 2+1 nebo 3+kk
  • Výměra: 65–75 m2
  • Dojezd do centra (Praha): ideálně 40 minut (max: 80 minut)
  • Dojezd do centra (Brno): ideálně 20 minut (max: 50 minut)
  • Osobní vlastnictví
  • Před generální rekonstrukcí a bez nadstandardů