Akcie Erste po oznámení výsledků prudce propadly

Erste Bank

Erste Bank Zdroj: ctk

Výběr z bankomatu
Bankomat České spořitelny
Česká spořitelna
Česká spořitelna
bankomat, platební karty, Česká spořitelna
8
Fotogalerie

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, pod kterou patří i Česká spořitelna, zvýšila za první tři čtvrtletí roku čistý zisk meziročně o více než 54 procent na 1,18 miliardy eur (31,9 miliardy korun). Provozní výnosy ale kvůli nízkým úrokovým sazbám o 2,6 procenta klesly a dosáhly 4,96 miliardy eur (134 miliard korun). Její akcie na zprávu zareagovaly masivním propadem, i když vývoj hospodaření podle banky naznačuje, že dividenda za letošní rok by se mohla zvýšit na dvojnásobek.

V samotném třetím čtvrtletí čistý zisk vzrostl o více než pětinu na 337,4 milionu eur (9,1 miliardy korun), zatímco provozní výnosy o téměř tři procenta klesly a dosáhly 1,64 miliardy eur (44,3 miliardy korun). Provozní zisk bance klesl dokonce o deset procent, což podle části analytiků vyvolává otázky nad budoucím vývojem hospodaření. Růst čistého zisku však za třetí čtvrtletí mírně překonal odhady analytiků.

Aktiva bance ke konci září vzrostla na 206,8 miliardy eur (5,6 bilionu korun) ze 199,7 miliardy na konci loňska. "Kvalita aktiv se neustále zlepšuje a jako důsledek toho ještě více klesl objem natvořených opravných položek," uvedl generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Provozní náklady se meziročně zvýšily o téměř čtyři procenta na 2,96 miliardy eur (80 miliard korun), podle banky v důsledku vyšších výdajů na informační technologie a zaměstnance. Provozní zisk za tři čtvrtletí kvůli tomu klesl o více než desetinu těsně pod dvě miliardy eur.

Úvěry a jiné pohledávky za klienty za tři čtvrtletí banka zvýšila proti konci loňského roku o 2,4 procenta, objem klientských vkladů ve stejném období vzrostl o 4,7 procenta. "Střadatelé se rozhodli kompenzovat prostředí nízkých úrokových sazeb ukládáním ještě většího množství prostředků stranou," podotkl Treichl.

Dividendu za letošní rok Erste očekává ve výši jedno euro na akcii, což by v porovnáním s rokem 2015 znamenalo její zvýšení na dvojnásobek. S akciemi Erste Group Bank se obchoduje na vídeňské, pražské a bukurešťské burze.

Pokles o sedm procent

Akcie Erste vykazovaly před první hodinou odpolední pokles o více než sedm procent na 704 korun. To je nejvýraznější propad od červnového referenda o vystoupení Británie z Evropské unie, upozornil Pavol Mokoš z Patria Finance. Podle J&T Banky jsou výsledky mírným zklamáním kvůli pokračujícímu výraznému propadu provozního zisku, který by měl pokračovat i v příštím roce. Michal Křikava z Fio banky míní, že mírným zklamáním pro trh může být slabší výhled banky na příští rok.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. České spořitelně, která je největší českou bankou podle počtu klientů, za letošní tři čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 7,1 procenta na 11,9 miliardy korun. Provozní zisk ale o 6,1 procenta klesl a dosáhl 15,2 miliardy korun.

Hrubý objem klientských úvěrů se za posledních 12 měsíců zvýšil o 8,2 procenta na 586 miliard korun. Úvěry domácnostem vzrostly o 7,6 procenta na 319,5 miliardy korun, a to především díky dvojcifernému růstu hypoték fyzickým osobám. Nárůst úvěrů velkým korporacím se projevil v celkovém navýšení objemu úvěrů podnikatelským subjektům o 11 procent.

Závazky ke klientům vzrostly o 9,4 procenta na 772,3 miliardy korun. Vklady domácností se zvýšily o 6,7 procenta na 560,9 miliardy korun. "Rostou zejména vklady na Osobních účtech klientů," uvedla banka. Vklady firemní klientely se zvýšily o 18,3 procenta na 138,4 miliardy korun, důvodem je ukládání jejich přebytečné likvidity u ČS. Vklady klientů veřejného sektoru vzrostly o 14,6 procenta na 73 miliard korun. 

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o 8,4 procenta na 6,9 miliardy. K významným vlivům na klesající příjmy z poplatků patří podle ČS regulace EU v oblasti provizí z karetních transakcí. "Pokles byl také způsoben snižováním příjmů z poskytovaných finančních služeb s tím, jak klienti využívají levnější formy obsluhy a zvýhodněné programy a produkty. Na druhou stranu se zvýšil příjem poplatků z investičních produktů, zejména za správu aktiv," píše se v tiskové zprávě.

"Výsledky České spořitelny jsou spíše zklamáním," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Konkurence v bankovnictví je podle něj velmi silná, takže všechny banky musí zavádět nízkonákladové produkty pro své klienty. Velmi povzbudivé jsou ale informace o nesplácených úvěrech. Jejich objem je nadále velmi nízký, což je zásluha dobrého risk managementu ČS a samozřejmě i příznivé ekonomické situace v Česku, dodal.

Čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou se v meziročním porovnání snížil o 13,8 procenta na 1,9 miliardy korun. Česká spořitelna je co do počtu klientů největší tuzemskou bankou. Její mateřská společnost Erste Group, která se obchoduje na pražské burze, skončila podle dnes zveřejněných výsledků za tři čtvrtletí s čistým ziskem 1,18 miliardy eur (31,9 miliardy korun).