Americké úřady vyšetřují banku Wells Fargo, ukládala údaje klientů bez jejich souhlasu | E15.cz

Americké úřady vyšetřují banku Wells Fargo, ukládala údaje klientů bez jejich souhlasu

Americké úřady vyšetřují banku Wells Fargo, ukládala údaje klientů bez jejich souhlasu
Wells Fargo
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje banku Wells Fargo. Zjistilo se totiž, že zaměstnanci divize firemního bankovnictví upravovali informace o zákaznících bez jejich svolení. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ).

List už dříve informoval, že někteří zaměstnanci doplňovali do zákaznických dokumentů informace jako datum narození a číslo sociálního zabezpečení bez souhlasu klientů. Ministerstvo nyní zjišťuje další informace. Chce se například i dopátrat, zda byl v bance nastaven nějaký systém neetického a potenciálně podvodného chování zaměstnanců ve spojení s tlakem manažerů.

Problematické jednání se odehrávalo během loňského roku až do začátku roku letošního. Zaměstnanci upravovali klientské dokumenty, protože banka spěchala, aby dodržela termíny Úřadu pro kontrolu měny (OCC) v souvislosti s bojem proti praní špinavých peněz.

Šéf americké centrální banky: Ekonomice prospěje další zvyšování úroků

Problém objevila a úřadu OCC nahlásila sama banka. Původně se týkal jen divize pro zákazníky s ročními tržbami od pěti do 20 milionů dolarů (111 až 442 milionů korun), později banka objevila stejné praktiky v oddělení pro středně velké podniky.

Wells Fargo už se přitom snaží vymanit z několika skandálů. V dubnu jí byla vyměřena pokuta ve výši jedné miliardy dolarů kvůli pochybení v oblasti hypoték a půjček na automobily, v srpnu zase pokuta za pochybení při prodeji cenných papírů krytých hypotékami z počátku finanční krize.

Facebook žádá po bankách informace o platbách uživatelů, na oplátku nabízí jejich data

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!