Americký hypoteční lídr zaplatí za oklamání úřadů přes 28 miliard | e15.cz

Americký hypoteční lídr zaplatí za oklamání úřadů přes 28 miliard

Pobočka banky Wells Fargo
Pobočka banky Wells Fargo
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Ildar Sagdejev - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Banka Wells Fargo se v pátek dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti na urovnání žaloby, která ji obviňovala z oklamání federální agentury pro pojištění hypoték. Banka se k pochybení přiznala a v rámci urovnání zaplatí 1,2 miliardy dolarů (28,5 miliardy korun). To je nejvíc, co americké finanční ústavy v případech tohoto typu zaplatily.

Podle podmínek urovnání sporu se Wells Fargo „přiznává a uznává svou odpovědnost“ za to, že v letech 2001 až 2008 o značném počtu svých hypotečních úvěrů nepravdivě uváděla, že splňují kritéria pro pojištění Federálním úřadem pro bydlení (FHA).

V letech 2002 až 2010 navíc včas nenahlásila, že několik tisíc jejích hypoték má vážné vady. Wells Fargo je největší hypoteční bankou v USA.

Praktiky banky Wells Fargo vedly podle ministerstva ke značným ztrátám pro daňové poplatníky. FHA totiž musel vyplatit pojistné nároky vzniklé nesplácením těchto hypoték. Podobná vyrovnání v minulých letech uzavřely i Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank a JPMorgan Chase & Co.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery