Babiš se chystá nalít do oslabené ČEB 2,5 miliardy, pomůže rozpočtová rezerva | E15.cz

Babiš se chystá nalít do oslabené ČEB 2,5 miliardy, pomůže rozpočtová rezerva

ministerstvo financí
ministerstvo financí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ministerstvo financí předloží vládě návrh na poskytnutí 2,5 miliardy korun na posílení kapitálu České exportní banky (ČEB). Finanční situace ČEB je podle ministerstva neudržitelná, peníze mají jít z vládní rozpočtové rezervy. Valná hromada banky už v únoru schválila navýšení kapitálu o miliardu korun.

Kapitál má být podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) navýšen kvůli nutnosti řešit selhání u rozsáhlých obchodních případů uzavřených za předchozích vlád. "Dopady fatálních pochybení při řízení institucí na podporu exportu a jejich předchozí podnikatelské strategie si od roku 2014 společně s touto částkou již vyžádaly celkem neuvěřitelných 18,4 miliardy korun," uvedl Babiš.

"Tyto prostředky mohou být vynaloženy pouze za předpokladu takových změn v nastavení celého systému na podporu exportu, které neumožní opakovat minulá selhání," dodal náměstek pro právní záležitosti na ministerstvu financí Ondřej Landa.

ČEB loni požádala vládu o dotaci 3,8 miliardy korun kvůli úhradě ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na stavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Případ šetří na základě podnětu ČEB policie.

Státní ČEB loni vykázala ztrátu 141 milionů korun. Na výsledek hospodaření negativně dopadl právě problémový úvěr na výstavbu elektrárny Poljarnaja. Banka loni uzavřela nové smlouvy o celkovém objemu čtyři miliardy korun. Ve třetím čtvrtletí loňského roku banka evidovala ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 miliardy Kč.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.