Češi by z úspor přežili o dva týdny déle než počátkem roku | E15.cz

Češi by z úspor přežili o dva týdny déle než počátkem roku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marek Podhora

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úspory českých domácností pomalu rostou. Průměrná domácnost by ve druhém čtvrletí 2013 v případě výpadku veškerých příjmů dokázala žít z úspor tři měsíce a 19 dní. To je o dva týdny déle než na začátku roku, zjistil pravidelný průzkumu ING Bank.

Průměrná česká domácnost je kvůli mírnému poklesu mandatorních (nutných) výdajů a nárůstu disponibilních úspor také schopna více spořit. Pokud by Češi chtěli, dokázali by odložit stranou 29 procent svých příjmů, což je o čtyři procentní body více než v předchozím čtvrtletí.

„Náš dlouhodobý průzkum ukazuje, že Češi málo utrácejí a z obav o svou budoucnost jsou ve výdajích více než opatrní. Za rok a půl, po který sledujeme spořicí chování Čechů, došlo k nárůstu úspor dokonce o tolik, že dnes jsou lidé schopni ufinancovat chod své domácnosti až o měsíc a půl déle než na začátku sledovaného období,“ komentoval výsledky ředitel retailové části ING Bank Libor Vaníček.

Středoškoláci a vysokoškoláci mají našetřeno více

Středoškolsky vzdělaní lidé s maturitou a vysokoškoláci přitom mají dostupné úspory na více než čtyři měsíce, zatímco lidé se základním vzděláním jen na pokrytí asi dvou a půl měsíce.

Na konci roku 2011 si mohla česká domácnost odložit stranou jen necelou pětinu svých příjmů. Díky vyšším příjmům mají nejvyšší spořicí potenciál tradičně domácnosti se zastoupením vysokoškolsky vzdělaných osob. Průměrné úspory domácnosti představovaly přibližně 115 tisíc Kč. Průměrné pravidelné výdaje české domácnosti činily přibližně 23 tisíc korun.

Češi jsou na tom s úsporami stále lépe. S finanční rezervou by nyní vydrželi více než tři a půl měsíce

Konec utrácení. Úspory českých domácností rostou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.