Dluh Čechů poprvé přesáhl dva biliony | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Dluh Čechů poprvé přesáhl dva biliony

ČTK

Celkový dluh obyvatel ČR přesáhl na konci prvního čtvrtletí poprvé dva bilion korun, meziročně vzrostl o 162 miliard korun. Naopak dluh ohrožený nesplácením se meziročně snížil o šest miliard na 41 miliard korun. Podíl ohroženého dluhu tak klesl na dvě procenta celkového dluhu. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Objem dlouhodobého dluhu, tedy dluhu určeného na bydlení, dosáhl 1,6 bilionu korun a meziročně vzrostl o 139 miliard, téměř o desetinu. Na celkovém dluhu se podílel téměř 80 procenty. Zbylá pětina, 412 miliard korun, připadala na krátkodobý dluh, který je primárně určen na spotřebu. Krátkodobý dluh rostl pomaleji a meziročně se zvýšil o 23 miliard, respektive o 5,8 procenta.

Celkový objem dluhu meziročně vzrostl o 8,8 procenta. "V prvním čtvrtletí roku pokračoval trend vysokého zájmu o úvěry na bydlení. Vedle dobré ekonomické situace a nízkých úrokových sazeb tento zájem přičítáme také tomu, že lidé byli ovlivněni informacemi o blížícím se zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů a snažili se sjednat si své úvěry ještě před začátkem platnosti aktuálního doporučení ČNB o omezení poskytování hypoték v pásmu od 80 procent hodnoty nemovitosti," uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Zadlužení státu i občanů je vysoké, soudí dvě třetiny obyvatel

Počet klientů s dluhem se meziročně snížil o 27 tisíc na 3,03 milionu. Za úbytkem stojí především meziroční pokles klientů s krátkodobým dluhem o 35 tisíc na 2,42 milionu. Počet klientů s dlouhodobým dluhem naopak o 5000 vzrostl a dosáhl 1,12 milionu.

Objem ohroženého dluhu, tedy především dluhu, kde nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky, meziročně klesl o 6,3 miliardy na 41 miliard korun. Ohrožený dlouhodobý dluh meziročně klesl o 2,3 miliardy na 13,9 miliardy korun. Ohrožený krátkodobý dluhu se snížil o čtyři miliardy na 27,1 miliardy korun.

Počet exekucí klesl. Stále jich jsou ale stovky tisíc

"Takto výrazný pokles ohroženého dluhu při současném nárůstu objemu celkového dluhu je velmi pozitivním trendem. Podíl ohroženého dluhu na celkovém dluhu je v posledních letech nejnižší. Dvouprocentní podíl ohroženého dluhu je velmi nízký i v rámci Evropy a ukazuje tak, že bankovní a finanční instituce v ČR jsou i přes rostoucí objemy poskytovaných úvěrů velmi konzervativní a nepouští se do poskytování rizikových úvěrů," uvedl ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

V prvním čtvrtletí také meziročně klesl počet lidí s ohroženým dluhem. U dlouhodobého dluhu se jejich počet meziročně snížil o desetinu na 2634 lidí. U krátkodobého dluhu se počet lidí s ohroženým dluhem snížil o 14 tisíc na 291 tisíc lidí. Klesla i částka na klienta s ohroženým dluhem. U dluhu na bydlení průměrná ohrožená částka klesla o 23 tisíc na 487 tisíc korun, zatímco u krátkodobého dluhu se meziročně snížila v průměru o 9000 na 93 tisíc korun na klienta.

Spousta exekucí je neplatná. Oběti se ale musejí bránit

Česko čekají báječná léta, predikují na ministerstvu. Rizika vidí za hranicemi

Dluh Čechů loni stoupl o 151 miliard na téměř dva biliony

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!