Francouzská policie zavřela nelegální bitcoinovou burzu | e15.cz

Francouzská policie zavřela nelegální bitcoinovou burzu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Antana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská policie zrušila nelegální burzu s internetovou měnou bitcoin a zabavila celkem 388 bitcoinů v hodnotě zhruba 200 tisíc eur (5,5 milionu korun). Zásah francouzských policistů je vůbec prvním zrušením nelegální bitcoinové burzy v Evropě, prohlásil francouzský prokurátor.

Policie v pátek zadržela a vyšetřuje dvě osoby z měst Cannes a Nice kvůli podezření, že provozovaly internetové stránky, na kterých nelegálně prodávaly a půjčovaly bitcoiny. Při razii v domech podezřelých policie zabavila bitcoiny, kreditní karty a počítačový hardware.

„Je to poprvé v Evropě, kdy výsledkem soudního řízení bylo zavření nelegální burzy pro virtuální měnu,“ řekl agentuře Reuters prokurátor Olivier Caracotch. „Je to také poprvé ve Francii, kdy byly zabaveny v rámci soudního řízení bitcoiny,“ dodal.

Nelegální bankovnictví, praní špinavých peněz...

Zadržené osoby jsou podezřelé z možného nelegálního bankovnictví, praní špinavých peněz a nelegálního provozování internetových stránek s hazardními hrami, napsala agentura Reuters.

Bitcoiny se dostaly do oběhu v roce 2009 a staly se nejvýznačnější z několika začínajících digitálních měn. Měna je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoin oceňuje mnoho uživatelů pro jeho anonymitu. Na druhé straně však kritici upozorňují, že právě kvůli anonymitě je tato měna zneužitelná pro praní špinavých peněz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery