Guvernér Singer: Euro bude za 27 korun minimálně do roku 2015 | E15.cz

Guvernér Singer: Euro bude za 27 korun minimálně do roku 2015

Guvernér České národní banky Miroslav Singer
Guvernér České národní banky Miroslav Singer
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koruna bude vůči euru oslabená minimálně celý příští rok. Zboží z dovozu tak bude postupně zdražovat a poroste inflace. Česká národní banka bude držet v rámci devizových intervencí kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro. Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že centrální banka nadále považuje závazek držet kurz koruny poblíž uvedené hodnoty za vhodně zvolený.

Bankovní rada rozhodla ponechat úrokové sazby na historických minimech a pokračovat v devizových intervencích proti koruně. „Jinými slovy ten závazek je dlouhodobý a platí, dokud bude trvat riziko podstřelování inflačního cíle na úrovni dvou procent,“ uvedl Singer.

Podle guvernéra by intervence měly pomoci k rychlejšímu růstu ekonomiky příští rok a zvýšit HDP zhruba o 60 až 70 miliard korun. Rovněž by měly napomoci k vytvoření zhruba 35 tisíc pracovních míst.

Sazby zůstanou dál na minimu

Analytici nečekají žádnou změnu měnové politiky v zásadě po celý rok 2014. Centrální bankéři podle nich nebudou hýbat se sazbami, ale ani nijak zasahovat do začátkem listopadu zahájených devizových intervencí.

Podle ekonomů tak stačí centrálním bankéřům jen hlídat kurz koruny, aby se držel poblíž 27 korun za euro. Někteří ekonomové ovšem nevylučují, že by centrální banka mohla v průběhu příštího roku přistoupit v rámci intervencí k úpravě kurzu koruny.

Jak posílilo euro vůči koruně po intervencích ČNB

Graf 17. 12. 2013. Autor: vagaday@mf.cz

„Zatím je ještě předčasné vyhodnocovat efekt intervencí, přesto výsledek cen výrobců ukazuje první dopady. Uvidíme, s jakou rychlostí se budou vyšší náklady přelévat do spotřebitelských cen. Kvůli vánoční sezoně ale očekávám dopady na spotřebitele až v lednu,“ uvedl analytik Home Credit Michla Kozub.

Singer zároveň uvedl, že vyvozovat něco z vývoje kurzu nyní před Vánoci je „marné cvičení“. Koruna se v posledních dnech přiblížila k hranici 27,70 koruny za euro. „Ten trh již není tak likvidní před Vánoci, prakticky dojíždějí trendy z letošního roku. Nevedlo nás to k zevrubnější debatě,“ uvedl guvernér. Zároveň doplnil, že kurz koruny se ještě stále stabilizuje. „Do toho přichází předvánoční doba, kdy mohou dovozy stoupat. Je tam řada dalších technických faktorů jako překoupenost koruny,“ řekl.

K devizovým intervencím ČNB přistoupila na listopadovém měnovém zasedání bankovní rady kvůli další potřebě uvolnit měnové podmínky a zabránit hrozící deflaci.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah