Home Credit kvůli koronaviru tratí miliardy. Nové úvěry se mu propadly na polovinu | E15.cz

Home Credit kvůli koronaviru tratí miliardy. Nové úvěry se mu propadly na polovinu

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů eur (asi 16,8 miliardy korun). Ta vznikla v důsledku vytvoření masivních rezerv ve výši 1,8 miliardy eur (v přepočtu téměř 50 miliard korun) na pokrytí rizik spojených s globální koronavirovou pandemií. Uvedl to mluvčí Home Creditu Milan Tománek.

Před rokem měla Home Credit zisk 250 milionů eur (6,8 miliardy korun). Skupina vytvořením rezerv podle Tománka posílila odolnost vůči možným budoucím ztrátám z negativních ekonomických důsledků choroby COVID-19.

Home Credit financoval v pololetí svým klientům v deseti zemích světa nákupy zboží a služeb za 5,9 miliardy eur (tzv. nové úvěry), což představuje meziroční pokles o 44 procent. Tento výsledek odrazil dopad plošného uzavírání obchodů a zavádění karantén na utlumení poptávky spotřebitelů. V reakci na novou tržní situaci skupina také omezovala nové úvěry zpřísněním podmínek pro jejich poskytování.

K letošnímu 30. červnu dosáhl celkový objem všech poskytnutých úvěrů Home Creditu 16,2 miliardy eur, což ve srovnání s koncem roku 2019 představuje pokles o 20 procent. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém portfoliu tak stoupl k 30. červnu na 6,2 procenta z loňských 5,6 procenta. V současnosti skupina ještě poskytuje „splátkové prázdniny“ stovkám tisíc klientů v reakci na podmínky na jednotlivých trzích.

„Dopad opatření proti pandemii na všechny trhy skupiny Home Credit najednou je něco, s čím jsme se dosud nesetkali. Přenastavili jsme procesy tak, aby odpovídaly změněné realitě na trzích a byli jsme schopni aktivně poskytnout pomoc všem pandemií zasaženým komunitám, ve kterých působíme,“ uvedl Jean-Pascal Duvieusart, generální ředitel skupiny Home Credit.

Home Credit je součástí skupiny PPF, která v posledních pěti letech generovala kumulovaný čistý zisk čtyři miliardy eur a je vybavena kapitálem 9,6 miliardy eur. Home Credit byl založen v Česku a mezinárodní skupina Home Credit je registrována v Nizozemsku. Jeho většinovým vlastníkem je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera.

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah