Dánská banka nabídla hypotéky s nulovým úrokem | E15.cz

Hypotéka zadarmo. Dánská banka půjčuje na bydlení s nulovým úrokem

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dánsko, země s nejdelší historií záporných úrokových sazeb centrální banky, si připíše další unikát. Banka Nordea nabízí domácím klientům dvacetiletou hypotéku s fixním nulovým úrokem.

Další dánské banky slibují, že konkurenta budou následovat. Totalkredit, odnož největší dánské hypoteční banky Nykredit Realkredit, oznámil, že nabídne hypotéku se stejnými parametry. Přidat by se mohl i tamní největší finanční dům Danske Bank, píše Bloomberg. Dánské domácnosti si tak budou půjčovat s nižším úrokem než například americká vláda v případě desetiletých dluhopisů.

Nízkým úrokům u hypoték nahrává politika dánské centrální banky. Ta ve snaze udržet stabilní kurz dánské koruny k euru zavedla v roce 2012 negativní úrokové sazby a od té doby se této politiky drží. Hypoteční úroky jsou tedy v Dánsku velmi nízké dlouhodobě.

Na nule se ale ocitly poprvé. Vliv na to má i globální ekonomická situace a politika světových centrálních bank. Žádná z nich letos podle analýzy Bloombergu nezvýší úrokové sazby.

Hypoteční úroky dlouhodobě snižují i české banky. Podle Hypoindexu společnosti Fincentrum úroky trvale klesají od loňského března, jak ukazují poslední dostupné údaje za listopad, průměrná úroková sazba klesla pod dvě procenta.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah