Hypoteční kalkulačka online 2019: Splátky a úrok | E15.cz

Jaké splátky budete muset u hypotéky hradit? Vypočtěte si je pomocí hypoteční kalkulačky

sou

Hypotéka je pro mnohé de facto celoživotní břemeno, a proto je důležité mít jasno, jak velkou měsíční splátkou a jak dlouho bude muset klient hypotéku umořovat. Vypočítat si jednotlivé parametry hypotéky však není nejjednodušší, a proto je lepší využít naši online kalkulačku. Ta používá stejný způsob výpočtu jako samotné banky.

Kalkulačka: Vypočtěte si splátky hypotéky online

K tomu, aby hypoteční kalkulačka spočítala výši měsíční splátky, musí do ní klient zadat základní informace. Nejprve je potřeba znát velikost hypotéky. Tu lze zjistit pomocí hodnoty nemovitosti. Získat hypotéku na sto procent hodnoty nemovitosti je už ale nemožné. V průměru si klient půjčuje kolem 70 procent výše hodnoty nemovitosti. Pokud dům či byt stojí například tři miliony, výše hypotéky činí 2,1 milionu korun. Dobu splatnosti si určuje klient sám podle svých možností. Úrokovou míru určí banka podle příjmů a obecně bonity klienta a zároveň podle situace na trzích.

Spočítejte si váš důchod, čistou mzdu, rodičovskou a jiné dávky pomocí kalkulaček Finexpert ZDE 

Doba splatnosti se u klientů většinou pohybuje kolem 15 až 20 let, lze si ale půjčit i na pět nebo 45 let. Čím delší splácení, tím vyšší úroková sazba bude ke splátkám náležet. Důležitým faktorem je také fixace úrokových sazeb, ta může být na jeden rok nebo i na patnáct. Je přitom dobré mít na paměti, že úroková sazba se může měnit i o jednotky procentních bodů.

Česká národní banka (ČNB) postupně zpřísňuje podmínky pro získání hypotéky a reaguje tak na hypoteční boom, který nastal během období extrémně levných peněz, tedy velmi nízkých úrokových sazeb. Kromě postupného zvyšování sazeb také bankám doporučila, aby u klientů začaly zkoumat další dva parametry – jaký podíl tvoří čistý roční příjem k celkovému dluhu a jaký tvoří čistý měsíční příjem ke všem splátkám, které dlužník má.

Sháníte praktického průvodce nákupem nemovitosti? Objednejte si magazín Chceš bydlet
Magazín E15 Chceš bydlet?

Hypotéku lze zařídit do měsíce, nastěhování ale může zpozdit zápis do katastru
Hypotéku na družstevní byt dostanete i bez ručení jinou nemovitostí. Čtěte, co je potřeba splnit

Autor: sou
 

Ceny bytů

Jak koupit byt Jak vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud