Výpočet hypotéky online: měsíční splátky i přeplatek | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Jaké splátky budete muset u hypotéky hradit? Vypočtěte si je pomocí hypoteční kalkulačky

sou

Hypotéka je pro mnohé de facto celoživotní břemeno, a proto je důležité mít jasno, jak velkou měsíční splátkou a jak dlouho bude muset klient hypotéku umořovat. Vypočítat si jednotlivé parametry hypotéky však není nejjednodušší, a proto je lepší využít naši online kalkulačku. Ta používá stejný způsob výpočtu jako samotné banky.

K tomu, aby hypoteční kalkulačka spočítala výši měsíční splátky, musí do ní klient zadat základní informace. Nejprve je potřeba znát velikost hypotéky. Tu lze zjistit pomocí hodnoty nemovitosti. Získat hypotéku na sto procent hodnoty nemovitosti je už ale nemožné. V průměru si klient půjčuje kolem 70 procent výše hodnoty nemovitosti. Pokud dům či byt stojí například tři miliony, výše hypotéky činí 2,1 milionu korun. Dobu splatnosti si určuje klient sám podle svých možností. Úrokovou míru určí banka podle příjmů a obecně bonity klienta a zároveň podle situace na trzích.

Doba splatnosti se u klientů většinou pohybuje kolem 15 až 20 let, lze si ale půjčit i na pět nebo 45 let. Čím delší splácení, tím vyšší úroková sazba bude ke splátkám náležet. Důležitým faktorem je také fixace úrokových sazeb, ta může být na jeden rok nebo i na patnáct. Je přitom dobré mít na paměti, že úroková sazba se může měnit i o jednotky procentních bodů.

Kalkulačka: Vypočtěte si přesné splátky hypotéky online >>>

Česká národní banka (ČNB) postupně zpřísňuje podmínky pro získání hypotéky, a reaguje tak na hypoteční boom, který nastal během období extrémně levných peněz, kdy úrokové sazby dokonce málem zamířly do záporu. Kromě postupného zvyšování sazeb také bankám doporučila, aby u klientů začaly zkoumat další dva parametry – jaký podíl tvoří čistý roční příjem k celkovému dluhu a jaký tvoří čistý měsíční příjem ke všem splátkám, které dlužník má.

Průměrný dluh z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření na jednoho klienta přesto nadále roste. Na konci roku 2018 znovu meziročně povyskočil na 1,6 milionu korun. Podle statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací byl dluh nejvyšší v Praze, kde meziročně stoupl na 2,9 milionu korun.

Hypotéka pro mladé

Problém mladých párů do 36 let se projevuje zejména ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno. Při cenách nemovitostí v některých lokalitách to může znamenat, že mladý pár potřebuje mít na hypotéku uspořenu částku přesahující i milion korun. Tato podmínka je pro řadu mladých lidí natolik přísná, že se do problému s bydlením rozhodl zapojit i stát. Ten mladým párům od loňska nabízí půjčku až 2 miliony korun.

Přisné podmínky nutí k pojištění

S tím, jak se zpřísňují podmínky a roste i průměrný dluh z hypoték, se zvyšuje i počet lidí, kteří se proti nesplacení hypotéky zajišťují, míní finanční poradci. Do hledáčku klientů hypotečních bank se tak podle nich čím dál častějí dostává kromě úvěru i pojištění schopnosti půjčku splácet. Podle produktového ředitele finančně-poradenské sítě Partners Martina Podávky si takové pojištění dnes pořizuje zhruba třetina zadlužených.

Sháníte praktického průvodce nákupem nemovitosti? Objednejte si magazín Chceš bydlet
Magazín E15 Chceš bydlet?

Hypotéku lze zařídit do měsíce, nastěhování ale může zpozdit zápis do katastru
Hypotéku na družstevní byt dostanete i bez ručení jinou nemovitostí. Čtěte, co je potřeba splnit
  

Autor: sou
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud