Jak se vyhnout dopočítání daně? Odpoví konference o převodních cenách | e15.cz

Jak se vyhnout dopočítání daně? Odpoví konference o převodních cenách

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jak eliminovat riziko dopočítání daně a eventuální trestní postih kvůli špatně nastaveným převodním cenám. To je téma konference, kterou pro podnikatele i studenty ekonomie a práv pořádá na konci ledna Vysoká škola ekonomická (VŠE) ve spolupráci s poradenskou firmou Grant Thornton. Největší ekonomické vysoké učení v Česku považuje téma za nanejvýš naléhavé i proto, že v minulém roce činila bilance doměřených daní přes jednu miliardu korun.

„Pro nadnárodní společnosti jsou převodní ceny aktuálně velkým tématem. Vzhledem k významu podniků se zahraničními vlastníky pro ekonomiky středoevropského regionu je dobrá informovanost v této záležitosti klíčová,“ vysvětlil doc. David Procházka, vedoucí katedry finančního účetnictví a auditingu. „Odborná konference spolupořádaná Fakultou financí a účetnictví VŠE v Praze a společností Grant Thornton poskytne účastníkům užitečné informace jak z praktického, tak teoretického pohledu na tuto problematiku. Věřím také, že propojení teorie a praxe ocení i naši studenti,“ dodal.

Problematika převodních (transferových) cen spočívá v tom, že mnoho firem se zahraničním vlastníkem uměle snižuje při daňových optimalizacích svůj zisk, a tím i daňovou povinnost. Skutečný zisk je pak převáděn v rámci nadnárodní sítě do zemí s nižší mírou zdanění.

Špatné nastavení převodních cen může znamenat vysoké penále

„Jde vlastně o nastavení cen používaných při transakcích mezi takzvanými spřízněnými subjekty, jako je například prodej zboží, služeb nebo licencí. Spřízněnost firem je nejčastější prostřednictvím vlastnictví podílu, může se jednat také o propojení díky stejným osobám ve vedení, a v neposlední řadě i o osoby blízké,“ vysvětlila Gabriela Hoppe z poradenské společnosti IB Grant ThorntonConsulting. Současné kontroly Finanční správy se zaměřují na to, aby spřízněné společnosti používaly ceny obvyklé na trhu a aby si chybným nastavením cen či ziskových marží nepřelévaly zisky do států s nižší sazbou zdanění. Pokud daňová kontrola špatné nastavení odhalí, hrozí firmám minimálně doměření daně z příjmu.

„Rozhodně je dobré být na kontrolu připraven. Často se jedná o dlouhodobé, hloubkové prověřování, které může chod firmy velmi poznamenat. Jednatelé českých poboček firem se zahraničním vlastníkem se v případě špatného nastavení převodních cen mimo jiné vystavují i hrozbě vysokého penále a určitě by měli vědět, že v těchto případech jsou to oni, na koho dopadá majetková a trestní odpovědnost,“ poznamenala Gabriela Hoppe s tím, že právě konference plánovaná na 31. ledna v areálu VŠE účastníky na všechna rizika upozorní a připraví.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah