Katar kupuje banku KBL, pobočku belgické KBC | E15.cz

Katar kupuje banku KBL, pobočku belgické KBC

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Yves Logghe

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Katarská státní společnost Precision Capital koupí za jednu miliardu eur (asi 24,8 miliardy korun) lucemburskou banku KBL, která je filiálkou belgické skupiny KBC. Oznámila to dnes podle agentury AFP skupina KBC, které v Česku patří finanční skupina ČSOB.

„KBC Groupe uzavřela dohodu s Precision Capital o postoupení své filiálky, specializované soukromé banky KBL European Private Bankers, za celkovou částku 1,05 miliardy eur. Z toho 50 milionů eur závisí na výsledcích KBL,“ uvedla KBC v prohlášení.

Belgická skupina již dříve o prodeji KBL jednala. Dohodla se s indickou investiční skupinou Hinduja na prodeji za 1,35 miliardy eur (33 miliard korun). K transakci však nevydal souhlas lucemburský úřad pro regulaci finančních trhů a KBC prodej poté zrušila.

Prodej KBL byl součástí plánu restrukturalizace, jímž Evropská komise podmínila svůj souhlas se státní pomocí pro KBC za finanční krize let 2008 až 2009. KBC získala od státu sedm miliard eur. Pomoc však musela schválit Evropská komise, která si vymínila, že KBC musí omezit řadu svých aktivit. Prodej KBL musí opět schválit úřady a KBC proto předpokládá, že transakci dokončí v prvním čtvrtletí příštího roku.

Banka tak plánovala i prodej menšinového podílu v ČSOB na akciovém trhu. Od tohoto prodeje však v červenci ustoupila a pořádala kvůli tomu Evropskou komisi o souhlas se změnou původní dohody. Místo toho navrhla prodej dvou dceřiných společností v Polsku a dalších aktiv.

KBC je jednou z předních evropských finančních skupin. Působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a Rusku.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah