Nová rada ČNB si rozdělila kompetence | E15.cz

Nová rada ČNB si rozdělila kompetence

Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní rada České národní banky si v novém složení na prvním zasedání rozdělila kompetence. Nový člen Vojtěch Benda bude dohlížet na činnost správní sekce, peněžní oběh a platební styk, ekonomický výzkum a pobočkovou síť. Další nový člen Tomáš Nidetzký bude mít na starosti sekci dohledu a sekci licenčních a sankčních řízení. Na post guvernéra nastupuje Jiří Rusnok.

Bankovní rada řídí organizační útvary ústředí a pobočky ČNB jako kolektivní orgán. Ředitelé sekcí a samostatných odborů v rámci svých pravomocí odpovídají bankovní radě za řízení jim svěřených agend.

Funkce guvernéra České národní banky se ve čtvrtek ujal Jiří Rusnok. Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Zároveň do sedmičlenné bankovní rady dnes zasedli Benda s Nidetzkým. V radě nahradili Singera a člena rady Kamila Janáčka.

Příští rok v únoru vyprší šestileté angažmá v bankovní radě Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. První funkční období prezidenta Miloše Zemana, které končí v březnu 2018, tak v bankovní radě přečkají viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012. Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Rusnokem.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah