Odplata za sankce? Ruské banky prý začnou hlásit transakce Evropanů | E15.cz

Odplata za sankce? Ruské banky prý začnou hlásit transakce Evropanů

Pobočka ruské banky VTB
Pobočka ruské banky VTB
• 
ZDROJ: Peruanec, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské banky údajně musí nově hlásit Federální službě pro finanční dohled (Rosfinmonitoring) finanční transakce občanů 41 zemí, mimo jiné z Evropské unie či Spojených států. Seznam států byl sestaven s ohledem na současnou politickou a ekonomickou situaci ve světě a v Rusku, uvádí list ruský Izvestija s odvoláním na zdroj z Rosfinmonitoringu. Instituce ale zavedení seznamu popírá.

Na údajném seznamu jsou převážně země, které na Moskvu kvůli jejímu přístupu ke krizi na Ukrajině vyhlásily sankce. Pokud banky nařízení nebudou dodržovat, bude to podle listu považováno za porušení ruských zákonů o praní špinavých peněz a financování terorismu.

Banky tak nově musí považovat transakce občanů dotčených zemí za pochybné, a ohlásit je. Pokud nařízení nebudou dodržovat, hrozí jim odebrání bankovní licence.

Úřad zavedení seznamu popírá

„Popíráme, že existuje nějaký seznam zemí a že banky musí informovat Rosfinmonitoring o transakcích,“ ale uvedl tiskový odbor kontrolního úřadu.

V údajném výčtu zemí jsou vedle USA a 28 členských zemí EU také Kanada, Austrálie, Norsko, Švýcarsko, Nový Zéland, Argentina, Mexiko, Jamajka, Súdán, Írán, KLDR a Sýrie.

V případě Nového Zélandu je podle listu Izvestija důvodem nedostatečný boj proti korupci, ve skutečnosti jde ale zřejmě o trest za podporu západních sankcí. Země přátelské vůči Rusku, jako jsou KLDR, Sýrie a Írán, se na seznamu octily kvůli nedodržování standardů mezivládní Finanční akční skupiny pro boj proti praní špinavých peněz (FATF).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah