Penta loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu i díky prodeji Florentina | E15.cz

Penta loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu i díky prodeji Florentina

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investiční skupina Penta Investments loni zvýšila čistý zisk o 25 procent na 6,78 miliardy korun. Tržby stouply meziročně o čtyři procenta na 151,2 miliardy korun. Na růstu se vedle výkonu jednotlivých firem skupiny podílel prodej společnosti Gimborn a první stavby Penty v České republiky - Florentina.

Celková hodnota aktiv firem v portfoliu skupiny vzrostla o 21 procent na 229,5 miliardy korun. Mezi akvizicemi v loňském roce dominuje zejména Sberbank Slovensko, a také koupě nemocnice ACZ Group v polské Vratislavi a nemocnice v Topoľčanech na Slovensku. V České republice Penta koupila Nemocnici Vrchlabí. Po Slovensku a Polsku tak bude i v Česku rozvíjet strategické investice ve zdravotnictví.

Společnost Dr. Max loni vstoupila na srbský trh a její síť měla na konci roku celkem 1026 lékáren. V prvním čtvrtletí se pobočková síť dále rozrostla o další dvě stovky lékáren, zejména v Srbsku a Rumunsku. Sázková společnost Fortuna rozšířila svou značku do Rumunska.

Mimořádný rok zaznamenala skupina také v developerských aktivitách. Oznámila mimo jiné koupi brownfieldu Nuselského pivovaru v Praze, vstup do společnosti Vítězné náměstí a kromě okolí Masarykova nádraží bude stavět i u nádraží hlavního.

"V letošním roce očekávám růst hodnoty skupiny zejména díky zahraničním expanzím. U Dr.Maxe je to jisté v Srbsku, Rumunsku, velmi pravděpodobné v Itálii. Na další trhy půjde i Fortuna," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. U zrodu Penty stáli Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, společníky se stali Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko, který později z Penty odešel a místo něho se partnerem stal Jozef Špirko. Nyní jsou partnery Dospiva, Haščák, Oravkin, Ian Child a Eduard Maták.

Penta působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 32 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2016 výše 8,5 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Lékárnám Dr.Max rostou tržby
Lékárnám Dr.Max vzrostly loni v Česku tržby za prodej zboží a služeb meziročně o pět procent na 14,6 miliardy korun (544,1 milionu eur). V rozhovoru to uvedl Daniel Horák, generální ředitel společnosti Česká lékárna holding (ČLH), která síť Dr.Max provozuje. Společnost patří investiční skupině Penta. Výši zisku nesdělil, uvedl pouze, že byznys je ziskový.


Video: Projekt Penty kolem Masarykova nádraží

Projekt skupiny Penta na zástavbu kolem Masarykova nádraží v Praze

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah