PPF by po odkupu měla vlastnit přes 28 procent akcií Monety | E15.cz

PPF by po odkupu měla vlastnit přes 28 procent akcií Moneta Money Bank

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Investiční skupina PPF by po vypořádání odkupu měla vlastnit přes 28 procent akcií Moneta Money Bank. Společnost Tanemo z této skupiny v dobrovolném veřejném návrhu na odkup akcií Monety přijala od jejích akcionářů akceptace předpokládající odkup 141 723 860 akcií. Cena za odkoupené akcie by dosáhla 11,3 miliardy korun.

Vypořádání se bude řídit podmínkami veřejného návrhu na odkup akcií uveřejněnými 8. února. Většinu akceptací zaslaly právnické osoby, sedm procent doručily fyzické osoby. Větší podíl z celého odkupu, téměř 87 procent, připadá na zahraniční akcionáře. V dobrovolné nabídce odkupu akcií nabídla Tanemo za akcii Monety 80 korun.

Zveřejnění výsledků dobrovolného odkupu potvrzuje očekávaný scénář, že PPF svůj podíl skokově a snadno navýší a první valnou hromadu nejspíše zcela ovládne a od té doby bude celý postup výhradně na ní a případně na ČNB, uvedl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Není podle něj pouze jasné, zda PPF bude usilovat o squeez-out, tedy vytěsnění malých akcionářů, nebo bude spokojená s obchodováním na trhu. Akcie Monety na pražské burze dnes okolo 11:00 ztrácely 0,25 procenta na 79 korun.

Finanční ředitelka skupiny PPF Kateřina Jirásková před několika týdny uvedla, že Moneta by nadále měla zůstat obchodována na pražské burze, a její akcie být dostupné nejen velkým investorům, ale i široké investorské veřejnosti. „Bude-li transakce schválena a proběhne povinný výkup, odhadujeme, že se náš celkový podíl bude pohybovat někde mezi 50 až 60 procenty. Považujeme za správné mít v portfoliu tento typ likvidního aktiva, z tohoto úhlu pohledu to znamená obchodované,“ podotkla. Informace je podle PPF stále platná.

Vypořádání bude ve dvou vlnách. První část do desetiprocentního podílu bude vypořádána 24. března. Druhá část odkupu bude vypořádána po získání souhlasu od České národní banky, o který PPF požádala letos 24. února.

Představenstvo Monety počátkem února dospělo jednomyslně k závěru, že dobrovolný veřejný návrh PPF na odkoupení části akcií Monety od jejích akcionářů až do 20 procent, s možností zvýšení až na 29 procent, je v souladu se zájmy banky a jejích akcionářů. Uskutečnění případného spojení s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a s firmou Benxy (značka Zonky) záleží na hloubkové kontrole a schválení akcionáři.

Moneta obdržela návrh od skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera letos 22. ledna. Spojením Monety a Air Bank může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. O nabídce rozhodnou akcionáři na valné hromadě.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví, od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 44 miliard eur (zhruba 1,15 bilionu korun) a zaměstnávala celosvětově 98 tisíc lidí.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah