Sazby hypoték v květnu klesly na další minimum 2,05 procenta | E15.cz

Sazby hypoték v květnu klesly na další minimum 2,05 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v květnu dále klesla na 2,05 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy průměrná sazba činila 2,11 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

Z historického hlediska je podle dat Fincentra většinou květen silnější než duben. Proto není překvapení, že i letos výrazně nízké sazby přilákaly do bank více klientů než měsíc dříve. V květnu bylo sjednáno 9077 hypotečních úvěrů, což je v meziměsíčním srovnání o 127 více. Lidé si sjednali hypotéky za celkem 16,488 miliardy korun. V dubnu objem mírně poklesl na 15,961 miliardy korun.

Rekordní sazby znovu nutí klienty půjčovat si víc peněz. V květnu sice nepřišel do banky pro hypotéku rekordní počet lidí, ale za to si půjčovali celkem vysoké částky. Průměrná výše hypotečního úvěru byla v květnu 1,816 milionu korun, což je srovnatelné s částkami z léta 2008.

hypoindex, květen Autor: fincentrum

Hlavní otázkou nyní je to, zda sazby budou dále klesat. V červnu zvýšila úrokové sazby Komerční banka a od 15. června i Hypoteční banka. Proti proudu jde Česká spořitelna, která podle Fincentra uvedla, že naopak ke všem nově sjednaným hypotékám s osmiletou fixací nabízí garantovanou úrokovou sazbu 1,99 procenta.

„Průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračovaly v poklesu i v květnu. Pokles však již nebyl tažen dalším snižováním sazeb u bank s nejnižšími sazbami, ale spíše dorovnáváním nabídek ze strany konkurentů. Od přelomu dubna a května dochází u delších sazeb k růstu ceny zdrojů na mezibankovním trhu. Ačkoliv se nyní nacházíme v období změny trendu, růst sazeb by měl být zpomalen pokračujícím bojem o podíl na trhu hypoték,“ upozornil vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Česká národní banka v úterý zveřejnila k poskytování úvěrů na bydlení několik doporučení, například aby splatnost hypoték nepřesáhla 30 let. Podle Rajdla by s tím banky neměly mít větší problémy. Samy banky mají nastaveno, že klienty, kterým poskytují stoprocentní hypotéky a na delší dobu než 35 let, si více prověřují, dávají jim třeba i vyšší úrokovou sazbu, aby se jim vynaložené prostředky co nejdřív vrátily, dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.