Švýcaři prohledali sídlo banky HSBC, podezírají ji z praní špinavých peněz | E15.cz

Švýcaři prohledali sídlo banky HSBC, podezírají ji z praní špinavých peněz

Švýcaři prohledali sídlo banky HSBC, podezírají ji z praní špinavých peněz
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gyver Chang, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Švýcarští vyšetřovatelé prohledávali sídlo švýcarské pobočky britské banky HSBC Private Bank v Ženevě. Prokuratura zahájila vyšetřování peněžního ústavu kvůli podezření z praní špinavých peněz, informovalo švýcarské ministerstvo pro veřejné záležitosti.

„Ministerstvo pro veřejné záležitosti oznamuje, že na základě nedávných veřejných zjištění souvisejících s bankou HSBC Private Bank zahájilo trestní řízení proti bance“ pro podezření ze závažného praní špinavých peněz, uvedlo ministerstvo.

Podle informací francouzského a švýcarského tisku z poslední doby švýcarská větev britské banky HSBC dlouhá léta pomáhala bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa, včetně zločinců a obchodníků se zbraněmi, ale i známých podnikatelů, politiků a celebrit.

Skandál kolem banky HSBC se rozhořel už v roce 2007, kdy její bývalý zaměstnanec, IT expert Hervé Falciani, nelegálně získal údaje o klientech a účtech. Ty o rok později předal francouzským úřadům, které celou záležitost s podezřením na daňové úniky začaly vyšetřovat. Věnovaly se ale pouze francouzským jménům na seznamu a v roce 2010 předaly dalším zemím důvěrné seznamy jejich občanů, klientů HSBC, kteří se také mohli dopustit daňových deliktů.

Tento seznam, pojmenovaný podle tehdejší francouzské ministryně financí Christine Lagardeové, způsobil rozruch například v Řecku, Španělsku, Spojených státech, Belgii či Argentině.

HSBC se vykoupila ze svých hříchů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!