Úvěry ECB by mohly škodit trhu s dluhopisy | E15.cz

Úvěry ECB by mohly škodit trhu s dluhopisy

Úvěry ECB by mohly škodit trhu s dluhopisy
ECB
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Mezi manažery fondů rostou obavy, že levné tříleté půjčky Evropské centrální banky (ECB) bankám budou mít negativní dopad na dluhopisové trhy. Evropská snaha podpořit kulhající banky by mohla vést k ostrému propadu trhu korporátních bondů.

Minulý týden využilo nabídky ECB na tříleté půjčky s jednoprocentním úrokem osm set bank, které si řekly o 529,5 miliardy eur, tedy více než 489 miliard eur, jež ECB půjčila při prvním tendru v prosinci. Celkem si tedy banky půjčily ve dvou tendrech ECB 1,019 bilionu eur. Podle banky Goldman Sachs je přitom celkový dluh evropských bank splatný v letech 2012, 2013 a 2014 téměř 1,106 bilionu. „Extrémně vysoký objem kapitálové injekce znamená, že některé banky jsou předfinancované až do konce roku 2014,“ míní analytici Goldman Sachs.

Zatímco tříleté půjčky ECB jsou úročeny jedním procentem ročně, průměrný výnos dluhopisu je 3,5 procenta. Analytici věří, že některé banky jen splatí svůj dluhopisový dluh a nebudou ho refinancovat, čímž vyhladoví trh. Bankovní sektor tvoří přibližně 46 procent evropského trhu korporátních dluhopisů. Nezájem bank o vydávání nových dluhopisů by těžce odnesly penzijní fondy, pojišťovny a další investoři, kterým nezbývá nic jiného než držet dluhopisy, a to z regulatorních důvodů.

„Některé dluhopisy bank se nyní obchodují i s výnosem deset až jedenáct procent. Proč by si tyto finanční domy půjčovaly za tolik, když si mohou půjčit od ECB za jedno jediné procento?“ ptá se Daniel Hemmant, senior portfolio manažer v BNP Paribas Investment Partners. „Dopad na trhy bude takový, že velká část financování bank, která se děla prostřednictvím dluhopisů, se jejich prostřednictvím dít nebude,“ dodal Hemmant s tím, že slyšel o řadě pojišťoven, které aktivně oslovují banky ve snaze přimět je vydat bondy.

Záchranné lano bankám

Rozhodnutí poskytnout evropským bankám levné financování bylo jedno z prvních, které učinil Mario Draghi po nástupu do čela ECB. Zpočátku opomíjený nástroj se dočkal uznání analytiků jako záchrana evropských mezibankovních trhů před naprostým zamrznutím. Velkou část nových peněz banky opětovně uloží u ECB, část se recykluje nejčastěji v dvouletých italských či španělských dluhopisech, jejichž výnosy spadly od prosince z 6,36 na 1,76 procenta, respektive z pěti na 2,29 procenta.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!