Vliv centrálních bank na finanční trhy dál roste | e15.cz

Vliv centrálních bank na finanční trhy dál roste

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové centrální banky neměly nikdy takový vliv na dění na finančních trzích jako dnes. Americká, evropská či japonská centrální banka svou politikou nejen ovlivňují, ale přímo předurčují, jakým směrem se vydají akciové trhy a odkud kam se budou přelévat peníze.

„V prvním čtvrtletí měly velký dopad na trhy faktory jako politika jednotlivých centrálních bank,“ říká Eva Mahdalová, analytička společnosti Colosseum. Až do loňského roku měla navrch americká centrální banka (Fed), která svou uvolněnou měnovou politikou s třemi koly tištění peněz hnala americké akciové trhy vzhůru a úrok amerických vládních dluhopisů, které za vytištěné peníze nakupovala, naopak dolů. Stejným směrem putoval také kurz dolaru.

Nyní se situace obrací. „Ukončení kvantitativního uvolňování v USA a očekávání brzkého zvyšování úrokových sazeb způsobily posílení dolaru vůči většině ostatních měn,“ podotýká Jakub Skryja, portfolio manažer společnosti Verdi. Jen za první čtvrtletí posílil dolar vůči euru o 13 procent. To je nejvyšší kvartální růst od vzniku evropské měny v roce 1999. „Slabé euro je velkou výhrou pro Evropu, protože pomáhá vývozcům,“ chválí ECB Friedrich Strasser, partner rakouské privátní banky Gutmann.

Slabé euro pomáhá také přílivu investic do evropských akcií. Německé rostly v prvním kvartále o 22 procent, zatímco americké stály na místě.

</html>
<object type=„application/x-shockwave-flash“ data=„http://i.euroinvestor.com/swf/graph/graph100216.swf“ width=„400“ height=„300“><param name=„movie“ value=„http://i.euroinvestor.com/swf/graph/graph100216.swf“ /><param name=„allowscriptaccess“ value=„always“ /><param name=„allowFullScreen“ value=„true“ /><param name=„FlashVars“ value=„InstrumentId=25234273&ViewMode=Daily&DrawType=Mountain&Scale=Linear&Years=5&StartDate=20140325&Currency=USD&AutoadjustDay=false&AutoadjustIntraDay=false&News=true&Volume=true&Minimap=true&Peergroup=false&Toolbar=true&GridValue=false&GridTime=false&Slider=80&SetupUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockcharts_dynamicsetup.aspx%3fversion%3d2%26config%3dinternationalsmall%26iid%3d_INSTRUMENTID_%26ytl%3d5%26loadnews%3d1%26language%3den&DayUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartsdataday.aspx%3fiid%3d_INSTRUMENTID_%26ytl%3d_YEARS_&IntraDayUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartsdataintraday.aspx%3fiid%3d_INSTRUMENTID_%26country%3dGB&CurrencyUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartscurrency.aspx%3ffrom%3d_FROM_%26to%3d_TO_%26ytl%3d_YEARS_&IntroDot=246&IntroStock=EURUSD&IntroExchange=FXP&LayoutRoundCorners=true&LayoutBorderColor=0xCCCCCC&LayoutTopColor=0xF5F5F5&LayoutBottomColor=0xE0E0E0“ /></object>
</html>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery