Zdraží znovu hypotéky? Bankám přestává fungovat byznys s bydlením

Hypoteční sazby mohou znovu zdražit

Hypoteční sazby mohou znovu zdražit Zdroj: Grafika e15

Tuzemský hypoteční trh čelí nečekané hrozbě: možnému zvyšování úrokových sazeb. Krok, který jde zdánlivě proti současné ekonomické realitě, hrozí kvůli rostoucím nákladům bank na zajištění hypotečního financování. Česká národní banka sice od prosince postupně uvolňuje svou politiku, tržní úroky zohledňující momentální očekávání bank a firem, jež se propisují do výše hypotečních sazeb, ji ale následovaly jen zhruba do poloviny března. Pak začala cena peněz na mezibankovním trhu opět trendově stoupat, a aktuálně je tak pro banky například nákladnost pětileté hypotéky takřka o třetinu vyšší než ještě na počátku března. Hypoteční sazby zatím jen mírně klesají, banky ale nevylučují jejich zvyšování.

„Riziko, že hypotéky v Česku začnou znovu zdražovat, je reálné. Banky na zdražování dlouhodobých zdrojů navzdory klesající základní sazbě ČNB musejí reagovat,“ soudí ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát a upozorňuje, že obrat v trendu je dán zrychlenou inflací nejen v Česku, ale také v eurozóně a ve Spojených státech.

Právě zhruba v polovině března trhy zaskočila neočekávaně vysoká americká inflace, která přivedla trhy k myšlence, že úrokové sazby budou muset zůstat vyšší déle, než se původně soudilo. Tato očekávání se pak částečně projevila i na tuzemském finančním trhu, který navíc předpokládá, že ČNB proces deklarovaného uvolňování své politiky přibrzdí.

Video placeholde
Rozhovor pro pořad FLOW s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech • e15

„Bude záležet na vývoji swapových sazeb v příštích dvou až třech týdnech, přičemž není vyloučené, že některá z bank ke zvýšení skutečně sáhne,“ soudí hypoteční expert firmy Broker Trust Libor Vojta Ostatek. Takzvané swapové sazby vycházejí z dlouhodobých kontraktů mezi bankami a firmami, a představují tak v danou chvíli nejpřesnější tržní odhad budoucích úrokových sazeb.

Roční úrokový náklad na profinancování pětileté hypotéky šplhal v závěru května ke 4,2 procenta. Přitom ještě na počátku března spadl pod vlivem domněle poražené inflace na téměř 3,2 procenta. „Zaleží na konkrétních podmínkách jednotlivých bank, zda zdražení zdrojů přesunou do sazeb, nebo obětují část své marže, či vyšší úroky započítají do přísnějších podmínek,“ upřesňuje možnosti Mašát.

Nákladnost hypoték je tak pro banky aktuálně přibližně stejná jako v závěru prosince loňského roku, tedy v předvečer prvního snížení sazeb ČNB od pandemie ze sedmi na 6,75 procenta. Obdobně zdražily bankám zdroje i v případě desetileté hypotéky, naopak jen mírně se pohnuly vzhůru „jednoleté peníze“. Teoreticky by tak zřejmě banky sáhly ke zvýšení sazeb primárně v případech hypoték s delší fixací úrokové sazby.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!