Nejvlivnější inovátoři 2021: Marťanka z NASA, tvůrce Etherea, bojovnice s viry i Musk... | E15.cz

Nejvlivnější inovátoři 2021: „Marťanka“ z NASA, tvůrce Etherea, bojovnice s viry i Musk

Adam Váchal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Lidé, kteří výrazně mění svět a posouvají lidstvo kupředu, se nenacházejí jen v učebnicích. Dokazuje to žebříček nejvlivnějších lidí roku 2021, který čerstvě vydal americký magazín Time. V něm je i speciální kategorie pro nejvlivnější inovátory dnešní doby. Mezi osobnostmi se letos objevil šéf SpaceX či Tesly Elon Musk nebo zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin. V žebříčku je však také inženýrka z NASA, díky které létají drony na Marsu či maďarská biochemička, bez které by lidstvo mnohem obtížněji bojovalo s pandemií koronaviru.

Jensen Huan, šéf Nvidie

Šéf Nvidie Jensen HuangAutor: Profimedia

Jensen Huang stojí v čele technologické firmy Nvidia od jejího založení v roce 1993. Narodil se na Taiwanu, ale odjel studovat do Spojených států, kde promoval na státní univerzitě v Oregonu a následně získal magisterský titul také na Stanfordově univerzitě. Poté pracoval v LSI Logic a AMD, kde už ve vůdčí pozici navrhoval nové mikroprocesory. V roce 1993, ve svých 30 letech, spoluzaložil s Chrisem Malachowským a Curtisem Priem společnost Nvidia a stal se jejím šéfem. Firmu úspěšně vede dodnes a za své působení sbírá každoročně řadu ocenění.

Katalin Karikó, maďarská biochemička

Nebýt maďarské biochemičky, boj s covidem by pravděpodobně probíhal jinak, samotný průběh pandemie by navíc mohl být horší. Katalin Karikó v roce 2005 objevila způsob, jak nakonfigurovat RNA, aby dokázala obejít přirozené obranné mechanismy těla. Právě díky tomu mohly vzniknout první RNA vakcíny na světě. Na této technologii jsou založeny například očkovací látky proti covid-19 od firem Pfizer a Moderna. O Katalině Karikó se proto dnes mluví jako o jedné z největších kandidátek na Nobelovu cenu.

Katalin Karikó, maďarská biochemička se specializací na RNA vakcíny.Autor: Profimedia

Mary Barra, výkonná ředitelka General Motors

Mary Barra patří k vůbec nejvýznamnějším postavám světa automobilového průmyslu. Výkonná ředitelka nastoupila v osmnácti letech do firmy General Motors a postupně se propracovala až do jejího vedení. Budoucnost GM přitom nasměrovala udržitelným a bezemisním směrem.

Mary Barra, výkonná ředitelka General MotorsAutor: Profimedia

Právě Barra se totiž zavázala, že GM bude do roku 2035 prodávat pouze bezemisní vozidla, protože to údajně je „ta správná věc“. Řeč je tedy primárně o lehkých osobních vozech, přičemž do poloviny tohoto desetiletí chce GM nabízet globálně až 30 elektrických modelů. Zatím nejslavnějším průkopníkem elektrifikace podle GM je pak nový Hummer EV.

MiMi Aung, NASA

MiMi Aung z NASAAutor: Profimedia

Dron Ingenuity zvládl letos v dubnu náročný krok a úspěšně vzlétl do výšky tří metrů. NASA tak slavila historický úspěch, kdy se poprvé v historii lidstva úspěšně podařil první pilotovaný let na cizí planetě. Na úspěchu se podílely desítky inženýrů. Mezi nimi však jedna vyčnívala. Byla to MiMi Aung, která byla manažerkou celého projektu a které se tak přičítají největší zásluhy za tento historický počin.

Vitalik Buterin, spoluzakladatel kryptoměny Ethereum
Vitalik Buterin, zakladatel kryptoměny EthereumAutor: Profimedia

Vitalik Buterin, jehož revoluční systém Ethereum mění svět rychlostí, jakou jsme neviděli, patří mezi nejvlivnější lidi planety. Systém Ethereum vznikl před sedmi lety jako pokus o rozšíření možností světa kryptoměn. Buterin s unikátním nápadem přišel ani ne ve svých dvaceti letech. A o jednu z nejdůležitějších funkcionalit systému se pak zasloužil zkušenější Gavin Wood. Právě díky těmto dvěma mužům prožíváme digitální revoluci, která má opravdu potenciál změnit svět. Více o Buterinoví a Ethereu můžete číst ZDE

Elon Musk, zakladatel Tesla a SpaceX

Kdo je Elon Musk
Kdo další se umístil v žebříčku nejvlivnějších inovátorů 2021, můžete číst v magazínu Time.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah