Historická chvíle NASA: Dron Ingenuity dokázal na Marsu vzlétnout

Výzkumná helikoptéra Ingenuity má za sebou úspěšný vzlet na povrchu Marsu

Výzkumná helikoptéra Ingenuity má za sebou úspěšný vzlet na povrchu Marsu Zdroj: NASA

Dron Ingenuity se chystá na svůj první let na Marsu
Dron Ingenuity se chystá na svůj první let na Marsu
Dron Ingenuity se chystá na svůj první let na Marsu
4
Fotogalerie

Dron Ingenuity zvládl náročný krok a úspěšně vzlétl do výšky tří metrů. NASA tak slaví historický úspěch, kdy se poprvé v historii lidstva úspěšně podařil první pilotovaný let na cizí planetě. Původně měl dron vzlétnout už v minulém týdnu, NASA však jeho start kvůli chybě v softwaru odložila. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů.

Dron Ingenuity musel po oddělení od roveru Perseverance prokázat, že je schopen autonomního provozu v drsných podmínkách Marsu, kde noční teploty klesají až k mínus 90 stupňům celsia. Toto však dron úspěšně zvládl. 

Vědci se proto začali sérií testů připravovat na první kontrolovaný let objektu těžšího než vzduch na cizím vesmírném tělese. Narazili však na softwarový problém, který řídící jednotce Ingenuity nedovolil přepnout stroj do „letového módu“ a zahájit vysokorychlostní test rotorů, který je před ostrým startem stroje nutný.

Přímý přenos z Marsu sledujte zde >>>

NASA proto navrhla dvě možná řešení. Prvním bylo mírné přizpůsobení načasování jednotlivých příkazů, které Ingenuity provádí. Druhým pak byla úprava a kompletní reinstalace řídícího softwaru helikoptéry. Ten je ale mnohokrát odzkoušený v posledních dvou letech jak na Zemi, tak na Marsu. Zasahovat do něj krátce před ostrým letem je proto podle vědců riskantní, celý proces by byl navíc zdlouhavější. Druhou možnost inženýři proto zatím zavrhli a rozhodli se pro první způsob. Pomocí něj se jim v pátek už podařilo spustit a úspěšně provést vysokorychlostní test rotorů.

Helikoptéra vážící 1,5 kilogramu vzletěla již dnes ráno, letová sekvence přitom byla zcela automatická a vědci neměli se strojem přímé spojení. Ingenuity následně po dokončení letu zaslala data ze svých měřících přístrojů a jednu černobílou ze vzduchu pořízenou fotografii roveru Perseverance, který pak soubory odeslal zpátky na Zemi.

Vědci v NASA začali krátce po dnešních 12:15 SELČ přijímat první letová data, která potvrdila například správnou rychlost točení dvou protiběžných karbonových rotorů, nebo to, že Ingenuity během manévru změnila letovou výšku.

Následně dostali rovněž první obrazové záznamy. Na první fotografii z kamery na helikoptéře namířené směrem na zem je vidět stín vznáčejícího se stroje. Rover také celý pokus natáčel z povzdálí a zachytil, jak se helikoptéra vznáší nad povrchem rudé planety. „Nevěřili byste, co jsem právě spatřil,“ napsali vědci na twitterovém účtu Perseverance společně s krátkým videem letící Ingenutity.

Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule Ingenuity musely vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry. Helikoptéra se nyní bude po letu dobíjet, v úterý pak má poslat prostřednictvím Perseverance do NASA další data, mezi nimi například barevné fotografie horizontu Marsu.

Divácky nejatraktivnější fotografie a videozáznamy by však měly přijít ze samotného roveru, který stojí nedaleko helikoptéry a bude její let natáčet.

Ingenuity nenese žádné vědecké přístroje, jejím úkolem je pouze vyzkoušet možnosti letů na mimozemských tělesech pro případné využití v budoucích průzkumných programech. NASA již například schválila misi nazvanou Dragonfly, jejímž cílem je s použitím létajícího stroje prozkoumat povrch Titanu, jednoho z měsíců Saturnu. Plánována je někdy v příští dekádě.

NASA už dříve prohlásila, že by případný úspěšný let stroje považovala za milník srovnatelný s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, který roku 1903 předvedli bratři Wrightové. Oznámila také, že Ingenuity s sebou na Mars dopravila malý útržek z plachty jejich průkopnického letadla.