Britský řetězec Marks & Spencer zavře ve světě skoro stovku obchodů, český byznys zůstane nedotčen

Zdroj: profimedia.cz

Dušan Mrozek, ředseda představenstvaMarks and Spencer Czech Republic
Dušan Mrozek, ředseda představenstvaMarks and Spencer Czech Republic
10
Fotogalerie

Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer (M&S) uzavře v Británii asi 30 obchodů, dalších 53 pak v zahraničí. V České republice ale hodlá své obchody provozovat i nadále. 

Podnik dnes oznámil, že uzavírání zahraničních obchodů se bude týkat Číny, Francie, Belgie, Nizozemska, Polska, Maďarska, Slovenska, Rumunska, Estonska a Litvy. Firma na těchto trzích uzavře všechny obchody, které tam sama vlastní.

Pod značkou Marks & Spencer nyní mimo Británii působí 468 obchodů. Z toho 194 vlastní sama firma, 274 jich funguje na základě licenčních dohod, informovala agentura Reuters.

Společnost o svých záměrech informovala ve zprávě o hospodářských výsledcích za první finanční pololetí, které skončilo 1. října. Firma za toto období vykázala pokles zisku o 18,6 procenta na 231,3 milionu liber (sedm miliard Kč).

Marks & Spencer bude v České republice všechny své pobočky provozovat i nadále, potvrdila Jana Riečanská z českého zastoupení společnosti. V Česku mají podle ní zákazníci o značce silné povědomí, jsou zde zavedené pobočky obchodů a loajální zákazníci. Zda se některé obchody nepřeorientují pouze na prodej jídla, Riečanská nekomentovala. Odmítla také, že by zavírání poboček souviselo s odchodem Británie z Evropské unie. Přezkum svých obchodů v zahraničí začala firma dělat začátkem roku, dlouho před britským referendem.

Nový šéf společnosti Steve Rowe se snaží podpořit hospodářské výsledky tím, že se firma více soustředí na potraviny a méně na oděvy. V rámci reorganizace britských aktivit plánuje kromě uzavření 30 prodejen také omezení sortimentu ve 45 obchodech pouze na potraviny. "Tato rozhodnutí jsou obtížná, ale nezbytná pro budoucnost M&S," řekl Rowe, který nastoupil do čela podniku letos v dubnu.

Řetězec Marks & Spencer již dříve uvedl, že v České republice se ve finančním roce 2014/2015 po čtyřech letech ztrát přehoupl do zisku, který činil téměř 45 milionů korun. Podnik má v Česku podle svých internetových stránek 18 prodejen.