Češi za cestování loni utratili přes sto miliard, o skoro 18 procent více | E15.cz

Češi za cestování loni utratili přes sto miliard, o skoro 18 procent více

Češi za cestování loni utratili přes sto miliard, o skoro 18 procent více
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Antoine K, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Příjmy Česka z příjezdového cestovního ruchu stouply loni meziročně o čtyři miliardy na 141,8 miliardy korun. Výdaje Čechů na cestovní ruch vzrostly o 17,6 procenta na 106,7 miliardy. Vyplývá to ze statistiky České národní banky.

„Začátek roku byl poznamenán poklesem příjmů z příjezdového cestovního ruchu, když se v důsledku eskalace rusko-ukrajinské krize a kurzových změn rublu příjmy z cestovního ruchu za první čtvrtletí propadly meziročně o 5,8 procenta,“ uvedla agentura CzechTourism.

Celkem loni navštívilo Česko 8,1 milionu zahraničních turistů, což bylo o 3,5 procenta meziročně více. Během roku rostly zejména příjezdy z blízkých evropských zemí, jako jsou Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Nizozemska a Itálie.

Na pozitivním vývoji příjmů z cestovního ruchu se podle ředitele Institutu turismu ČR agentury CzechTourism Jana Hergeta podílela i intervence České národní banky, která prospěla turistům ze zemí eurozóny. Rekordního růstu příjezdů dosáhla Jižní Korea, která tempem nárůstu letos předstihla Čínu.

„Jsem ráda, že i přes události na Ukrajině zaznamenává ČR v meziroční bilanci příjmů z cestovního ruchu nárůst. Cestovní ruch pro nás znamená významný přínos do státního rozpočtu a pevně věřím, že se k nám zahraniční turisté budou stále rádi vracet,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!