Křetínský počká s novou nabídkou na řetězec Metro | E15.cz

Je na vedení Metra, aby prokázalo, že firma stojí za víc, říká Křetínský

ČTK, snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nabídka společnosti EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče na odkup zbývajících akcií v německé obchodní společnosti Metro nebyla úspěšná. Křetínský to řekl novinářům. Zároveň dodal, že nyní je na vedení Metra, aby prokázalo, že společnost má vyšší hodnotu.

Křetínský zopakoval, že EPGC nyní nezvýší nabídku na akcie Metra, která činila 16 eur za kmenovou akcii. Je však dále otevřený všem možnostem. Chce být dlouhodobým investorem, ale musí vidět, jak se společnost bude vyvíjet v budoucnu. 

„Není to pro mě dobrá zpráva, těšil jsem se na další spolupráci s Metrem," řekl Křetínský. Nyní podle svých slov počká, co se stane s plánovaným prodejem divize hypermarketů Real a s plánem na nalezení partnerů pro podnikání v Číně, uvedla agentura Reuters.

"Na další manévrování ve vyjednávání o ceně teď není prostor. Naše nabídka byla velmi atraktivní. hlavně vzhledem k faktu, že Metro neudělalo příliš pokrok ohledně ziskovosti," dodal Křetínský s tím, že Metro podrobně analyzoval předešlých 18 měsíců. 

EPGC už také dříve kritizovala plány Metra na prodej hypermarketů Real konsorciu vedenému realitním investorem Redos. Cenu považuje za příliš nízkou.

EPGC vstoupila do společnosti Metro loni, kdy její akcie klesly na rekordní minimum v reakci na zhoršení výhledu hospodaření kvůli slabým výsledkům v Rusku. Kdysi rozsáhlý maloobchodní konglomerát v posledních letech prošel restrukturalizací a zaměřil se na velkoobchodní aktivity. Prodal obchodní domy Kaufhof a oddělil do samostatné skupiny Ceconomy prodej spotřební elektroniky.

EPGC následně předložila veřejnou nabídku na převzetí Metra. V polovině června nabídla za firmu asi 5,8 miliardy eur (149,5 miliardy korun). Nabídka však byla platná jen za podmínky, že se skupině do 7. srpna podaří získat alespoň 67,5 procenta kmenových akcií Metra.

Vedení Metra však nabídku odmítlo jako příliš nízkou. Proti nabídce se postavili i dva velcí akcionáři, Meridian Stiftung a Beisheim Holding, kteří dnes potvrdili, že akcie neprodali. Oba akcionáři se dohodli, že sloučí své podíly a hlasovací práva, aby mohli lépe prosazovat své zájmy jako akcionáři Metra. Budou se také snažit koupit další akcie Metra, aby svůj podíl zvýšili. Z větších akcionářů přijala nabídku německá investiční skupina Haniel, která EPGC prodala svých 15,2 procenta akcií.

Skupina Metro má ve 26 zemích přes 770 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150 tisíc lidí. V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v tuzemsku 13 velkoobchodních center.

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.

Autor: ČTK, snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah