Kapr za dvacku, litr tuzemáku za stovku. Připomeňte si, kolik stály Vánoce za socialismu | E15.cz

Kapr za dvacku, litr tuzemáku za stovku. Připomeňte si, kolik stály Vánoce za socialismu

Kapr za dvacku, litr tuzemáku za stovku. Připomeňte si, kolik stály Vánoce za socialismu
Ilustrační foto, kapr
• 
ZDROJ: Mica Radek/Sedmicka
Adam Kotrbatý

Adam Kotrbatý

Vzpomínáme rádi. Na mládí, na zážitky z dětství, na staré časy, kdy bylo přeci vše tak levné. Se vzpomínkami ale často tvrdě nesouhlasí realita. Třeba Vánoce vyšly za socialismu ve skutečnosti dráž než nyní.

Abychom mohli srovnat ceny, které během přípravy na svátky lidé zaplatili tehdy a teď, musíme brát v úvahu i příjmy. Průměrná mzda v roce 1989 činila přesně 3 170 korun. Z dat Českého statistického úřadu zjistíme, že letos dostávají Češi průměrně 27 220 korun. To je zhruba 8,5krát více.

Vybrali jsme několik vánočních nezbytností a zjistili, že aby jejich ceny odpovídaly těm socialistickým, muselo by dnes být v obchodech podstatně dráž.

Samozřejmě jsou segmenty, v nichž se reálně pohybují ceny výše. My jsme se však drželi čistě ducha Vánoc. Podrobnější data o vývoji cen i mimo sváteční potřeby můžete najít v datech ČSÚ.

Kapr

Tradiční chod štědrovečerní večeře. Pokud jste chtěli kapra v roce 1989, zaplatili jste za něj 20 korun za kilogram. Dnes seženete v Praze stejnou rybu za nějakých 90 korun. V přepočtu by přitom měl stát zhruba 170 korun.

Bramborový salát

Ke kaprovi patří bramborový salát. Kilo brambor v roce 1989 stálo 1,60 korun. Letos se jeho cena pohybuje na 15 korunách. Tady to v přepočtu vychází dráž (stejná cena vychází na 13,60 koruny). Jenže když přidáme další potřebné suroviny, dostaneme se na jiná čísla. Třeba 10 vajec stálo 13 korun, tudíž byste ho v obchodech měli sehnat za 110 Kč. Místo toho zaplatíte jen 30.

Dokončení článku najdete na webu Info.cz >>>

Vánoční kapr. Sedm rad, jak se nenechat napálit při nákupu
České poště vzrostl počet přepravených balíků o polovinu, před Vánocemi dál poroste

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!