Nadstandard by očním klinikám přinesl stamiliony korun navíc | e15.cz

Nadstandard by očním klinikám přinesl stamiliony korun navíc

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zdravotnickým zařízením, která operují šedý zákal očí, by pomohlo znovuzavedení příplatků za nadstandardní služby. Když si lidé v roce 2012 připláceli, přišlo navíc do očních klinik 300 až 400 milionů korun. Uvedl to s odkazem na vlastní odhady Petr Kocián, generální ředitel skupiny NeoVize s tím, že jednotlivým pracovištím rostl obrat o třicet až devadesát procent.

„V současnosti nejsme schopni nabídnout kvalitnější ošetření,“ říká Tomáš Gottwald, ředitel Nemocnic Pardubického kraje. Důvodem je právní úprava, podle které nesmějí zdravotníci přijmout peníze od pacienta v souvislosti se službami, za které zároveň platí zdravotní pojišťovna. Pacient by si musel celý zákrok platit sám.

„Nadstandard je žádán, pro poskytovatele je to dodatečný příjem, pro zdravotní pojišťovnu úspora za jinou zdravotní péči i pomůcky,“ doplnil Kocián.

Očním klinikám by tedy možnost opět připlácet výrazně pomohla. Odhad samotných klinik, kolik by vybraly díky nadstandardním čočkám, je přitom o řád vyšší, než kolik v roce 2013 odhadovalo ministerstvo zdravotnictví. I to ovšem uvádělo, že oční čočky jsou nejžádanější nadstandard ze všech.

V Česku se ročně provede přes sto tisíc operací šedého zákalu. Za čočky, které kromě zákalu napravily i jiné oční vady, tehdy dopláceli pacienti řádově pět až třicet tisíc korun. Příplatek si například v klinice Lexum podle starších vyjádření zvolila většina pacientů.

Podle Kociána kliniky vyšší příjmy investovaly zejména do svého vybavení. Netýká se to jen soukromých klinik, ale i očních klinik v krajských nebo fakultních nemocnicích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery