Primark loni v Česku vydělal 80 milionů | e15.cz

Primark loni v Česku vydělal 80 milionů. Další prodejny otevřít neplánuje

Brněnská pobočka Primarku
Brněnská pobočka Primarku
• 
ZDROJ: Hynek Zdeněk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Irský řetězec s levnou módou Primark vykázal v Česku za účetní rok končící 31. srpna 2022 čistý zisk přibližně 80,7 milionu korun. Společnost se tak dostala ze ztráty, která v předešlém finanční roce vinou pandemie činila skoro 69 milionů korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky firmy zveřejněné ve Sbírce listin. Tržby Primarku vzrostly z 254,3 milionu korun na 1,02 miliardy korun. První prodejnu Primark v Česku otevřel v červnu 2021 v Praze, další loni v září v Brně.

V nejbližší době se řetězec podle výroční zprávy nový obchod v Česku otevřít nechystá. Ve finančním roce 2021/2022 společnost ve světě otevřela dalších deset prodejen a celkově jich provozovala 408. Loni řetězec vstoupil na svůj patnáctý trh, do Rumunska.

Primark je součástí nadnárodní skupiny Associated British Foods, která se kromě maloobchodního prodeje zabývá také zpracováváním potravin. Loni skupina dosáhla obratu 17 miliard liber (asi 479,2 miliardy korun), meziročně ho zvýšila ze 13,9 miliardy liber (zhruba 391,8 miliardy korun). Pro skupinu v 53 zemích pracuje na 132 tisíc lidí.

Počet zaměstnanců české odbočky řetězce Primark v uplynulém účetním roce vzrostl z 271 na 314. Na osobní náklady, tedy na mzdy, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění a benefity pracovníků, společnost vynaložila přibližně 101,8 milionu korun, meziročně asi o 51,7 milionu korun více. Celosvětově řetězec podle účetní uzávěrky zaměstnává více než 70 tisíc lidí.

Levnou módu v Česku nabízí také polský offprice řetězec HalfPrice, který značkové zboží odebírá přímo od výrobců a prodává je za nižší ceny. Za účetní rok od února 2022 do ledna 2023 společnost v Česku vykázala tržby 172,3 milionu korun, meziročně byly vyšší asi o 128,8 milionu korun. Ve čtvrtek řetězec HalfPrice otevře novou prodejnu v budově Diamant na Václavském náměstí v Praze. Bude to největší obchod řetězce ve střední Evropě a šestý v Česku, řekla obchodní ředitelka Joanna Czyžewská.

Primark je u českých spotřebitelů velmi oblíbený. Za nákupy do nejbližších zahraničních prodejen se před pandemií vypravovaly autobusy z několika měst, například z Brna nebo Hradce Králové. Lidé oceňují především příznivé ceny zboží. Firma uvádí, že jich dosahuje pomocí odlišné strategie, než kterou volí jiné oděvní řetězce. „Náklady snižujeme tak, že šetříme na maličkostech, například ramínkách nebo cenovkách,“ uvedl už dříve oblastní manažer pro Polsko, Slovinsko a Česko Maciej Podwojski.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah