Provozovatel letištních obchodů Dufry ovládne italského rivala | E15.cz

Provozovatel letištních obchodů Dufry ovládne italského rivala

Prodejna Dufry na letišti v Miláně
Prodejna Dufry na letišti v Miláně
• 
ZDROJ: Dufry

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská společnost Dufry se dohodla na koupi většinového podílu v italské společnosti World Duty Free. Sloučená firma se stane největším světovým provozovatelem obchodů na letištích, v přístavech a v turistických lokalitách. World Duty Free (WDF) v současnosti ovládá holdingová společnost Edizione, kterou vlastní rodina Benettonů.

Edizione oznámila, že Dufry prodá svůj podíl 50,1 procenta ve WDF. Transakce ocenila WDF na téměř 3,6 miliardy eur (98,9 miliardy korun) po zohlednění dluhu, který ke konci loňského roku dosahoval 970 milionů eur.

V Itálii je to druhá velká akvizice domácí firmy zahraničním kupcem za poslední týden. Čínská China National Chemical Corporation se minulou neděli dohodla na koupi většinového podílu v italském výrobci pneumatik Pirelli.

Benettonovi již dříve naznačovali, že jsou ochotni vzdát se kontrolního podílu ve WDF, aby firmě pomohli vyrovnat se s rostoucími náklady na provozování obchodů na letištích a poskytnout jí větší manévrovací prostor při vyjednávání s dodavateli.

Lidé utrácejí na letištích desítky miliard
Analytici předpokládají, že nákupy v obchodech na letištích po celém světě porostou. V roce 2019 v nich tak prý lidé utratí téměř dvojnásobek toho, co v loňském roce, tedy zhruba 59 miliard dolarů. Napomůže tomu rychlý růst v Asii, kde by v příštích osmi letech mělo vzniknout více než 350 nových letišť.

Dufry transakcí upevní své postavení předního světového provozovatele obchodů na letištích, v přístavech a v turistických lokalitách. Celá skupina bude mít po sloučení zhruba čtvrtinový podíl na světovém trhu. Její roční tržby by se mohly pohybovat kolem devíti miliard dolarů.

Dufry podle svého webu nyní provozuje přes 1650 obchodů na letištích, trajektech, v přístavech a v jiných turistických lokalitách. World Duty Free má bezmála 500 obchodů na skoro stovce letišť, a to včetně londýnských Heathrow a Gatwick.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah