Sehnalova firma ABF převzala Inchebu | e15.cz

Sehnalova firma převzala Inchebu pořádající veletrhy v Holešovicích

Pavel Sehnal
Pavel Sehnal
• 
ZDROJ: Anna Vacková E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost ABF převzala firmu Incheba Expo Praha, která organizuje veletrhy na pražském výstavišti v Holešovicích. ABF, která vlastní výstaviště v Praze Letňanech, chce v Holešovicích vedle veletrhů pořádat i kulturní akce. Sdělila to v úterý Nicole Mertinová ze skupiny SPGroup podnikatele Pavla Sehnala, která je majitelem ABF. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na povolení spojení těchto firem zatím nedostal, sdělil v úterý jeho mluvčí Martin Švanda.

Podle něj je ale běžné, že firmy uzavřou transakci a návrh k antimonopolnímu úřadu dávají se zpožděním. "Nesmějí ale samozřejmě vykonávat kontrolu nad přebíranou firmou, pokud nemají naše povolení," uvedl mluvčí. V případě, že by společnosti, které splňují kritéria jako společný obrat přes 1,5 miliardy a každá aspoň 250 milionů korun, návrh nepodaly, úřad s nimi podle Švandy zahájí řízení pro uskutečňování nepovoleného spojení.

 

ABF patří mezi nejvýznamnější organizátory výstav a veletrhů v ČR a od akvizice si podle Mertinové slibuje mimo jiné rozšíření spolupráce s hlavním městem. "Praha by se měla zařadit mezi silná evropská města s bohatým veletržním programem a naše akvizice společnosti Incheba Expo Praha a její budoucí rozvoj by k tomu měly napomoci," uvedl předseda představenstva ABF Sehnal. 

 

 

ABF několik let ovládá výstaviště v Letňanech prostřednictvím dceřiné firmy PVA a ročně tam pořádá více než stovku akcí. V Holešovicích pod ní nově přechází skupina veletrhů včetně dvou největších Holiday World a Pragodent. Všechny plánované veletrhy v Holešovicích se pod novým majitelem uskuteční v původních termínech, doplnila Mertinová.

 

Podle analýzy Agentury pro výzkum efektivnosti veletrhů a výstav AMASIA EXPO patřily v roce 2016 podle plochy mezi největší organizátory výstav v ČR Veletrhy Brno, ABF Veletržní správa, Incheba Expo, Výstaviště České Budějovice a Expo Mokrá. Podle počtu návštěvníků vedly Veletrhy Brno následované ABF.

 

ABF v roce 2016 podle databáze Prodata utržila 290 milionů korun a její zisk překročil 30 milionů korun. Incheba Expo Praha, jejíž mateřskou firmou je bratislavská Incheba, ročně pořádá v areálu holešovického výstaviště zhruba 20 akcí a v roce 2016 podle databáze Prodata vykázala tržby 103 milionů korun a zhruba čtyřmilionovou ztrátu.

 

 

Incheba

- Současná Incheba Expo Praha, s.r.o. byla do obchodního rejstříku zapsána v roce 1991, původně jako Agentura Triumf. Současné jméno nese od prosince 2014, v lednu 2015 na ni přešlo část jmění rozdělované společnosti Incheba Praha (ta se později přejmenovala na Reality MK a v loňském roce skončila v likvidaci). Obě firmy patřily bratislavské firmě Incheba, kterou ovládá rodina slovenského podnikatele a rodáka z ruského Saratova Alexandera Rozina. 

- Incheba Expo Praha patří k nejvýznamnějším organizátorům výstav a veletrhů v ČR, ročně pořádá zhruba dvě desítky akcí, mezi nimi jsou nejznámější Autoshow, Motocykl nebo Holiday World, ale i oborově zaměřené výstavy. Všechny akce pořádá v areálu Výstaviště v Praze - Holešovicích. Předchozí firma, tedy Incheba Praha, měla v minulosti v pronájmu celé Výstaviště, získala jej v roce v roce 2001 na 15 let s možnou pětiletou opcí. O rok později celý areál poničila katastrofální povodeň. 

- Po povodních snížila Praha společnosti výrazně nájemné a prodloužilo smlouvu na 60 let, Incheba Praha se zavázala vložit do rozvoje areálu postupně miliardu korun, přičemž do konce roku 2007 měla investovat 300 milionů. To se ale nestalo a hlavní město se poté s Inchebou několik let přelo, spory se vyostřily po požáru Průmyslového paláce v roce 2008. Nakonec se po dlouhých jednáních Praha s Inchebou dohodla na ukončení nájemní smlouvy k 31. prosinci 2014. 

- Stále ale nekončí spor o odškodné za požár Průmyslového paláce, kdy škoda překročila miliardu korun, od pojišťoven ale město dostalo jen 280 milionů (pojištění uzavřela Incheba). Praha se dodnes kvůli požáru soudí s firmou Reality MK (dřívější Incheba Praha) o miliardu korun. Nejvyšší soud přitom předloni potvrdil dřívější verdikt, který dal Praze možnost žádat od náhradu škody způsobené požárem. Rozsudky však neřešily její výši. Reality MK, která má podle svého tvrzení majetek jen v řádu desetitisíců korun, je v likvidaci a žádá o prohlášení úpadku. 

- Podle databáze Prodata vykázala v roce 2016 Incheba Expo Praha tržby 103 milionů korun a zhruba čtyřmilionovou ztrátu. Její dosud mateřská bratislavská firma Incheba vznikla v roce 1967 jako Výstava chemických výrobků Incheba, která se posléze změnila na společnost Mezinárodní chemický veletrh Incheba. V roce 1970 vznikl i Podnik zahraničního obchodu (PZO) Incheba. Současná a.s. Incheba vznikla v roce 1989; označení Incheba je zkratkou z anglického International Chemical Bratislava.

 

 

 

ABF

- Firma, která existuje od roku 1995, patří k nejvýznamnějším organizátorům výstav a veletrhů v České republice. Na výstavišti v pražských Letňanech, které prostřednictvím dceřiné firmy PVA ovládá, pořádá ročně přes stovku akcí. Samotný letňanský areál funguje do podzimu 1998, původně provizorní výstaviště je dnes i díky napojení na metro a dálnici hlavním místem pro pořádání veletrhů v Praze. Konají se zde například stavební (For Arch, For Habitat), vzdělávací (Gaudeamus) nebo volnočasové (For Travel, For Boat, Model Hobby) veletrhy, ale i velké koncerty, například nadcházející vystoupení Rolling Stones. 

- Současný vlastník Petr Sehnal vstoupil do ABF v roce 2006, když prostřednictvím své firmy Capital Management Company získal dvě třetiny akcií, později odkoupil i zbylý podíl od tehdejší generální ředitelky firmy Miloslavy Veselé. Už krátce po Sehnalově vstupu vypukly spory mezi ABF a firmou Terinvest, se kterou předtím veletržní firma společně spravovala letňanský areál. Terinvest nakonec z Letňan odešel a začal pořádat veletrhy v Brně a v Holešovicích; obě společnosti se také soudily. V samotném PVA, tedy areálu v Letňanech, drží ABF 89 procent, zbytek ovládá Praha. 

- ABF v roce 2016 podle databáze Prodata utržila 290 milionů korun a její zisk překročil 30 milionů korun. Je součástí Sehnalova holdingu SPGroup, do které patří například pojišťovna Slavia, akvapark Aquapalace Čestlice nedaleko Prahy, tiskárny OTK Group nebo realitní kancelář AAA Byty. Předloni vstoupil Sehnal i do politiky, když obnovil značku Občanské demokratické aliance, se kterou neúspěšně kandidoval v loňských volbách do Sněmovny, v prezidentské volbě podpořil Vratislava Kulhánka. Podle informací tisku pro Sehnala pracuje expremiér Petr Nečas.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah