Útočník napadl kladivem policistu v Paříži, ten ho postřelil | e15.cz

Útočník napadl kladivem policistu v Paříži, ten ho postřelil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policista dnes u katedrály Notre-Dame v centru francouzské metropole postřelil muže, který na něj zaútočil kladivem, uvedla agentura Reuters. Pařížská prefektura po asi tři čtvrtě hodině oznámila, že incident skončil. Jeden policista byl podle ní zraněn a útočník zneškodněn a převezen do nemocnice. Prokuratura oznámila, že událost vyšetřují protiteroristické úřady.

Incident se stal podle médií na prostranství před chrámem. Zprávy na sociálních sítích hovořily o panice, kterou střelba vyvolala. Katedrála patří mezi nejnavštěvovanější památky ve francouzské metropoli.

Podle listu Le Figaro byl útočník zasažen do hrudi a jeho stav je vážný. Podle zdrojů deníku je útočníkem muž alžírského původu, který žil v departementu Val d'Oise severně od Paříže. Zranění policisty, jenž byl součástí tříčlenné hlídky, jsou lehčí, uvedl server 20 Minutes s odvoláním na policejní odbory.

Místo incidentu policie zcela uzavřela, stejně jako okolní ulice a stanici metra a příměstské rychlodráhy Saint-Michel. Uvnitř katedrály zůstalo na příkaz policie asi 900 lidí, kteří dostali pokyn, aby se posadili. Na snímcích mají ruce nad hlavou. Policie zjišťovala, zda mezi nimi není případný komplic útočníka. Po skončení incidentu, jenž trval asi 45 minut, uvedla, že lidé budou po prověření postupně vypouštěni ven.

"Slyšela jsem rány podobné výstřelům. Neviděla jsem ale všechno... Všichni začali z prostranství před katedrálou prchat a policie to tam hned obklíčila," řekla zpravodajskému webu Le Figaro jedna americká turistka.

Kvůli incidentu se na pařížské prefektuře bude konat schůzka starostky města Hidalgové, ministra vnitra Collomba a prokurátora Françoise Molinse, kteří se setkají se zasahujícími policisty. Starostka Hidalgová na twitteru ocenila rychlou reakci policie, která podle ní "zabránila dramatu".

Katedrála Notre-Dame už byla jednou v centru protiteroristického vyšetřování, když francouzské úřady v září 2016 rozbily islamistickou buňku tvořenou ženami, která stála za neúspěšných útokem za pomoci auta naplněného plynovými lahvemi, nalezeného poblíž chrámu. Skupinu podle vyšetřovatelů řídili ze Sýrie radikálové z Islámského státu. Buňka plánovala také atentát na nějaké pařížské nádraží nebo nádraží v departementu Essonne u Paříže. Ženy měly vazby na pachatele atentátů ve Francii, například na dva muže, kteří v kostele v městečku Saint-Étienne-du-Rouvray v Normandii zavraždili kněze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery