Útraty za homeopatika stoupají. Loni to bylo téměř dvě stě milionů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Útraty za homeopatika stoupají. Loni to bylo téměř dvě stě milionů

ČTK

V Česku roste trh s homeopatickými přípravky. Loni bylo na tuzemský trh dodáno 1,83 milionu balení, což je o jedenáct procent více než v roce 2014. Hodnota dodávek činila 171 milionů korun bez obchodní přirážky a DPH. Ve srovnání s celkovým trhem s léky ale homeopatika tvoří jen desetiny procenta. Vyplývá to z informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a lékáren.

Homeopatické přípravky podléhají při vstupu na český trh zjednodušené registraci. "Jsou kontrolovány pouze z hlediska bezpečnosti a kvality, nikoliv účinnosti. Bezpečnost homeopatických přípravků je dána samotnou skutečností, že jsou ředěny v takové míře, že základní léčivou látku v nich není možné detekovat," uvedla mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Zatímco v roce 2001 bylo na tuzemský trh dodáno zhruba 1,16 milionu balení za 57 milionů korun, loni už to bylo asi o 660 tisíc balení více. Hodnota dodávek bez obchodní přirážky a DPH se za tu dobu ztrojnásobila. Samotné dodávky nevypovídají o skutečných prodejích a spotřebě, podle údajů prodejců se ale mohou prodávat desítky tisíc balení měsíčně.

Větší prodeje evidují lékárny v zimě v období chřipek. "Pacienti nejčastěji užívají homeopatika na obtíže spojené s běžnými virózami. Dále pak přípravky k řešení bradavic," uvedl viceprezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Útraty za homeopatika rostou. Skoro o polovinu za rok

Dlouhodobě stoupají i tržby firmě Boiron CZ, která na tuzemský trh dodává produkty svého stoprocentního vlastníka a jednoho z největších výrobců homeopatik, francouzské společnosti Boiron.

Vloni činily 171 milionů korun, což je meziroční nárůst asi o 18 milionů korun, tedy o 11,9 procenta. Čistý zisk ale loni meziročně poklesl o 6,9 milionu na 21,9 milionu korun. O pět let dříve měla firma tržby 74,3 milionu a čistý zisk 2,5 milionu korun.

Homeopatika jsou v současnosti dostupná v běžných sítích lékáren nebo v jejich e-shopech. Například největší síť Dr.Max, která má přes 390 z asi 2560 lékáren a patří investiční skupině Penta, nabízí na e-shopu přes 200 těchto léčivých přípravků. "Je to důležitá součást nabídky nikoli kvůli obratu, ale proto, že ji od nás určitý segment pacientů očekává," podotkl mluvčí sítě Michal Petrov.

Podle něj ale homeopatika tvoří jen desetiny procenta z celkového množství prodaných léků bez předpisu i obratu. Například letos v lednu se v síti prodalo 38.306 homeopatických přípravků, což bylo asi 0,6 procenta z obratu či 0,7 procenta z celkového množství prodaných léků bez předpisu.

Zastánci homeopatie uvádějí, že léčba homeopatickými léky může mít pro pacienty stejný přínos jako léčba léky klasickými, ale s menší spotřebou léků s potenciálně nežádoucími účinky. Její odpůrci tvrdí, že úspěchy homeopatie lze nejčastěji přičítat psychologickému působení této metody.

Central Group vybuduje na Žižkově novou čtvrť, nic většího ještě nikdy nepostavil

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!