Recese přichází, varují burziáni. Elektřina zdraží o 86 procent | e15.cz

ODEMČENO: Burziáni varují před recesí, elektřina zdraží o 86 procent, Lukačovič kritizuje bitcoin

Paralelní polis
Paralelní polis
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera
Adam Váchal

Adam Váchal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ceny elektřiny stoupnou meziročně o 86 procent, říká neveřejná vládní analýza. Ceny kovů se hroutí, s nimi i šance na prosperitu. Hrozí světová recese. Barta zaplatí drink každému, kdo se včas zbavil krypta. S Lukačovičem zvěstuje selhání bitcoinu.

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC za pouhou jednu korunu na měsíc.

odemykáme >>>

Ceny elektřiny stoupnou meziročně o 86 procent, říká neveřejná vládní analýza

Vláda už teď ví, že největším tématem podzimu budou ceny energií. S náklady na energie budou mít problémy i domácnosti s běžnými příjmy. To dokazuje vládní analýza o vývoji cen energií, kterou si nechal vypracovat ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem. Zpráva, kterou má deník E15 k dispozici, odhaduje zvýšení cen o desítky procent.

odemykáme >>>

Zvěstovatelé světové recese. Ceny kovů se hroutí, s nimi i šance na prosperitu

Komoditní burziáni začínají mít jasno v tom, jaká fáze ekonomického cyklu nastává: vcelku přesvědčivě vzkazují, že to bude recese. V posledních týdnech se totiž začali masivně zbavovat klíčových průmyslových surovin, se kterými bývá obvykle spojován hospodářský růst. Na světových trzích tak brutálně zlevňují významné průmyslové kovy jako například měď či hliník, které byly přitom ještě nedávno pro světovou ekonomiku takřka cenově nedostupné. Index cen průmyslových kovů agentury Bloomberg tak jen během června propadl o bezmála sedm procent.    

odemykáme >>>

Barta zaplatí drink každému, kdo se včas zbavil krypta. S Lukačovičem zvěstuje selhání bitcoinu

Přišel nevyhnutelný konec myšlenky na nový zlatý standard. Miliony kryptospekulantů se nechaly opít rohlíkem. Tak hodnotí miliardář Jan Barta, spoluzakladatel skupiny Pale Fire Capital, aktuální cenový propad bitcoinu a dalších kryptoměn. Investory, kteří uposlechli jeho varování před kurzovým kolapsem krypta, chce brzy odměnit pozváním na skleničku. V kritickém náhledu na bitcoin a spol. si Barta na Twitteru notuje s majitelem Seznamu Ivem Lukačovičem, který přirovnává fanoušky bitcoinu ke členům sekty.    

>>> výběr toho nejlepšího z rubriky E15 Premium

Turistické startupy utekly covidu z lopaty. Omio s českou stopou získává další dvě miliardy

Cestovní ruch se po nucené covidové pauze vrací do plného provozu. Berlínský online prodejce jízdenek a letenek Omio se silnou českou stopou získal v rámci investičního kola series E částku 80 milionů dolarů, tedy zhruba 1,9 miliardy korun. Podařilo se mu to i přes současnou opatrnost investorů s rizikovým kapitálem, kteří škrtí výdaje vlivem propadu finančních trhů nebo inflace. „V aktuálním investičním klimatu je investice velký úspěch,“ sdělil deníku technický ředitel společnosti Omio Tomáš Vocetka.

V Evropě se rozjíždí byznys se zachytáváním oxidu uhličitého. Brusel na něj uvolní miliardy

Státy, akademické instituce a podnikatelé se mají v příštích letech intenzivněji zapojovat do zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Vyplývá to z nové roadmapy, kterou tento týden představil pražský Institut pro evropskou politiku Europeum a na níž spolupracoval s několika evropskými organizacemi. Tato činnost má podle odborníků do budoucna značný byznysový potenciál, zatím však naráží na řadu legislativních a finančních překážek a potýká se třeba i s nedůvěrou veřejnosti.

Odliv Rusů může spustit ve Varech renesanci, říká šéf Grandhotelu Pupp Jindřich Krausz

Karlovy Vary několik dekád žily především z peněz turistů z Ruska. V posledních letech však význam ruských turistů ve městě postupně klesal, až letos v souvislosti s válkou na Ukrajině výrazně propadl. Pro město to však může být příležitost k větší proměně. „Nová situace může donutit hotely a další subjekty cestovního ruchu přemýšlet, jestli opravdu dělají vše pro to, aby sem jezdila úplně jiná klientela, než sem jezdila historicky,“ říká generální ředitel Grandhotelu Pupp Jindřich Krausz.

Z(a)tracená čísla: Hypoteční peklo je tu

Z(a)tracená čísla: Nový díl videopořadu E15. Tématem jsou hypotékyAutor: Jan Vařečka, E15.cz

Stát počítá, kolik dává na obranu. Dosažení stropu NATO okolo 150 miliard má být snazší

Investice ministerstva dopravy do zpevnění mostů, aby je mohly používat i tanky, náklady na utajené vládní spojení nebo činnost Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost s ročním rozpočtem téměř 600 milionů korun. Všechny tyto finanční prostředky a řadu dalších až za jednotky miliardy hodlá stát započítávat do celkových výdajů na obranu. NATO je limituje alespoň dvěma procenty hrubého domácího produktu. Nový způsob kalkulace má po zhoršení bezpečnostní situace v Evropě umožnit Česku, aby co nejdříve splnilo závazek vůči spojencům.

Metrostav může jet směle dál. Rozhodnutí soudu další dceřiné firmy nejspíš neovlivní

Metrostav a Metrostav Infrastructure se nesmí v následujících třech letech účastnit soutěží o veřejné zakázky. Dál se o ně ale můžou s největší pravděpodobností ucházet další dceřiné firmy Metrostavu, na které se rozhodnutí soudu nevztahuje. Ty pak mohou podle standardní smlouvy obě odsouzené firmy použít jako své subdodavatele.

Válka se přelévá k Baltu. Rusko tam má zranitelný Kaliningrad, NATO koridor Suvalky

Litevská částečná blokáda Kaliningradu je podle některých názorů možná největším mezníkem od začátku války na Ukrajině. V citlivé oblasti společné hranice je totiž velmi zranitelné jak Rusko, tak Severoatlantická aliance. Ruské pohrůžky vůči pobaltskému státu zatím zůstávají vágní, riziko eskalace situace ale není zanedbatelné. Vilnius proto žádá o celounijní podporu proti ruské hrozbě.

Credo, Čupr a Kaya sází na tenisky. Do startupu FlexDog posílají desítky milionů

Tenisky za desítky tisíc jsou exkluzivní zboží, které není lehké sehnat. Přesně na této myšlence stojí startup FlexDog provozující srovnávač tenisek. Firma, kterou před rokem založil e-shop s teniskami Footshop, nyní získává první desítky milionů korun na expanzi. Investičního kola se zúčastnily těžké váhy českého startupového prostředí - Tomáš Čupr, Credo Ventures a Kaya. 

Další exkluzivní zprávy najdete v rubrice E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah