Agrofert prodal rodině Valových ze Sika pekárnu v Brně. Siko zaplatí přes 130 milionů 

Pekárna Delta Brno  společnosti Union Bakeries v Horních Heršpicích

Pekárna Delta Brno společnosti Union Bakeries v Horních Heršpicích Zdroj: čtk Zehl Igor

Pekárna Delta Brno  společnosti Union Bakeries v Horních Heršpicích
2
Fotogalerie

Pekárenská společnost United Bakeries prodala bývalé pekárny Delta v Brně rodině Valových, která vlastní a řídí prodejce koupelnového vybavení Siko. Pekárny United Bakeries přede dvěma lety koupil koncern Agrofert premiéra Andreje Babiše (ANO). O zavření pekáren v brněnských Horních Heršpicích, kde pracovalo na 160 lidí, bylo rozhodnuto už loni v květnu.

Valovi za bývalé pekárny zaplatili 136 milionů korun, jak vyplývá z veřejných údajů zapsaných v katastru nemovitostí. Majitelé společnosti Siko koupili areál prostřednictvím fondu Lucros SICAV (investičního fondu s proměnným základním kapitálem – pozn. red.), v jehož představenstvu sedí Tomáš Vala, Jaroslava a Jana Valovi. Transakce proběhla letos v březnu.

„Nemovitost jsme koupili ve výběrovém řízení obálkovou metodou, ve kterém jsme porazili jiné velké obchodní řetězce,“ potvrzuje Tomáš Vala, generální ředitel rodinné firmy Siko koupelny a zároveň člen představenstva fondu Lucros SICAV. Už loni v květnu, kdy Agrofert oznamoval záříjový úmysl pekárny zavřít, avizoval, že nemovitost nabídne k prodeji.

„Jedná se o brownfield v dobré lokalitě. Dlouhodobě jsme hledali kvalitní rozvojové území v Brně, které bychom využili pro vlastní byznys Sika,“ vysvětlil deníku E15 důvody koupě Tomáš Vala. Bývalé pekárny tak zřejmě budou sloužit novému účelu, výroba pečiva se do nich už nevrátí.

„Uzavření pekárny Brno Heršpice bylo součástí restrukturalizačního plánu, který realizujeme po akvizici společnosti United Bakeries. Výrobu jsme převedli do nové moderní pekárny v nedalekých Rosicích, odkud zákazníci dostávají lepší kvalitu i servis,“ uvedl mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.

Video placeholde
Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) • Videohub

Zřejmě se nejedná o poslední nemovitost, kterou Agrofert z majetku United Bakeries nabídne k prodeji. „V rámci restrukturalizace máme v plánu prodat ještě jednu nemovitost, která již je mimo provoz,“ potvrdil Hanzelka. Bližší informace ale neuvedl.

Společnost Siko koupelny podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky za rok 2019 vykázala obrat přes čtyři miliardy korun a zisk před zdaněním 437 milionů. V Česku provozuje čtyřicet prodejen a dalších čtrnáct má na Slovensku. Celkově zaměstnává přes tisíc lidí. Firmu založila v roce 1991 Jaroslava Valová.

Babišovým United Bakeries klesl obrat z 3,2 miliardy korun v roce 2019 na loňských 2,6 miliardy korun. Naopak se ale dostaly ze ztráty, loni dosáhly zisku devět milionů korun. Pokles tržeb byl zřejmě způsoben prodejem společnosti PEK Group, kterou United Bakeries musely prodat rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli fúzi s další Babišovou společnosti Penam.