Až třetina potravin v EU je dvojí kvality, ukázala analýza Evropské komise | e15.cz

Až třetina potravin v EU je dvojí kvality, ukázala analýza Evropské komise

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Potravinářský koncern Dr. Oetker, pivovarnická skupina Heineken, výrobce výživy pro děti Hipp, sýry Philadelphia nebo výrobce sladkostí Milka a Ferrero mají jedno společné. Podle posledního šetření Evropské komise prodávají v různých členských státech své produkty s jinou kvalitou, avšak ve stejných obalech.

Tvoří tak devět procent z testovaných vzorků, dalších 22 procent jich mělo odlišné složení a mírně podobnou etiketu v různých státech. Celkem 31 procent všech testovaných produktů tak vykázalo nesrovnalosti označované jako dvojí kvalita potravin.

V některých případech se jednalo o rozdíly v obsahu v jednotkách procent, což eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti Věra Jourová vysvětlila různými normami v různých členských státech. „Speciálně u tuků a cukrů se může projevit to, že stát má program na jejich omezení,“ připustila.

Studie zároveň ukázala, že se nejedná pouze o problém střední a východní Evropy, ale celé Evropské unie. „Těší mě, že v otázce složení značkových potravin vědci nenašli žádné důkazy rozdělení mezi východem a západem, ale znepokojuje mě, že se ukázalo, že až třetina testovaných výrobků měla rozdílné složení, ačkoli označení bylo totožné nebo podobné,“ uvedl eurokomisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics.

Komise přistoupila k vlastnímu testování potravin poté, co v letech 2016 až 2018 vzniklo množství podobných studií v členských státech. Jejich výsledky ale nejsou kvůli odlišným přístupům podle EK srovnatelné. Komise posuzovala 1380 vzorků 128 různých potravin z devatenácti členských států. K účasti byly přizvány všechny země, ale devět z nich toho nevyužilo.

Patří k nim například Rakousko. „Země vykazovala od začátku známky toho, že se jim testování nelíbí,“ poznamenala Jourová. „Podle toho, které státy se testování účastnily a které ne, můžete zjistit, kdo je větší a kdo menší příznivec toho tématu,“ řekla dříve deníku E15 bývalá europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). V další vlně budou podle Jourové posuzovány stavební hmoty, pneumatiky a další produkty.

Se zařazením zákazu dvojí kvality výrobků do evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách souhlasil v dubnu Evropský parlament. Schválit ji ještě musí Rada Evropské unie. Česká vláda začlenila zákaz do legislativy v květnu, tedy ještě dřív, než začal platit na evropské úrovni.

Státy, které se nezapojily do testování

Belgie

Finsko

Irsko

Lucembursko

Portugalsko

Rakousko

Rumunsko

Švédsko

Velká Británie

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější