Agro Jevišovice se dohodlo se zemědělcem Radou | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Konec bojů mezi Agrofertem a sedlákem Radou? Koncern stáhl insolvenci na zemědělcův podnik

ČTK

Zemědělský podnik Agro Jevišovice, který patří do koncernu Agrofert, stáhl 13 měsíců starý insolvenční návrh na podnik Bohumíra Rady Agro Boskovštejn. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Podniky se v mediačním řízení dohodly na způsobu splacení pohledávek, řekl Rada. Dohodu potvrdil i mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Rada uvedl, že jeho závazek činí 12 milionů korun. "Podle memoranda, které jsem uzavřel s Andrejem Babišem (ANO), tehdejším majitelem Agrofertu, když jsem odcházel z Jevišovic, jsem dostal stroje k obdělávání polí a za ně jsem měl zaplatit tím, že jim budu vyvážet kejdu. Oni to zpochybnili a tvrdili, že jde z mé strany o finanční závazek. Nyní jsme se tedy dohodli tak, že z 12 zbývajících milionů korun zaplatím zhruba polovinu penězi a druhou část vývozem kejdy. Splaceno musí být od 1. července za dva roky," uvedl Rada. Podle Hanzelky část již uhradil formou poskytnutí služeb.

Stažení insolvenčního návrhu bylo jednou z podmínek této dohody. Své návrhy stáhli také další dva účastníci insolvenčního řízení, kterým již Rada zaplatil.

Agrofert podal další trestní oznámení na zemědělce Radu

Spory mezi subjekty začaly v roce 2011. Rada z malého Agrodružstva Jevišovice vybudoval jeden z největších zemědělských podniků v Česku, akciovou společnost Agro Jevišovice. Dostal se však do insolvence a firmu v roce 2011 prodal Agrofertu, tehdy vlastněnému současným premiérem Babišem. Koncern Agrofert nyní spravují svěřenské fondy.

Rada je teď majitelem a jednatelem firmy Agro Boskovštejn, na kterou Agro Jevišovice podala návrh na insolvenci, jež tedy nyní končí díky dohodě v mediačním řízení. Obě firmy však vedou ještě některé další spory.

Komentář Martina Čabana: Jak potichu přepsat ústavu
Imoba souhlasí s vrácením padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!