Sucho ohrožuje polovinu české zemědělské půdy. Pomohou miliardy? | E15.cz

Sucho ohrožuje polovinu české zemědělské půdy. Pomohou miliardy?

Sucho výrazně poznamenalo i loňskou sklizeň kukuřice
Sucho výrazně poznamenalo i loňskou sklizeň kukuřice
• 
ZDROJ: ctk

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tropické sucho, které provázelo celý loňský rok, se negativně odrazilo na výsledcích zemědělské produkce. Podzemním vodám klesla hladina, půda vyschla a úroda plodin se snížila. Sucho tak vážně ohrožuje polovinu zemědělské půdy. Náplastí mohou být miliardové dotace, které má resort zemědělství pro farmáře a podniky letos připraveny.

Loňské teplotní extrémy naplno otevřely problém sucha v oblasti zemědělství. Červenec a srpen byly dokonce nejsušším a nejteplejším obdobím vůbec od počátku meteorologických měření v České republice v roce 1775.

Podle studie, kterou si nechal zhotovit Státní pozemkový úřad, je v Česku zhruba polovina zemědělské půdy ohrožena suchem. Na řadě míst je sucho už dlouhodobým problémem, který se na jižní Moravě týká především Znojemska, Břeclavska a Hodonínska a dále také Třebíčska, Rakovnicka, Litoměřicka, Žatecka a Lounska.

Půda vyschla do hloubky půl až jednoho metru

„Půda zde vyschla do hloubky zhruba půl až jednoho metru, přičemž sucho do půdní hloubky 20 centimetrů přetrvávalo na většině území. Deficitní jsou také hladiny podzemních vod,” zdůraznil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Suché počasí se tak nechvalně podepsalo na letošních výnosech zemědělských plodin. Například produkce kukuřice se snížila o 30 procent, úroda brambor o 26 procent a cukrové řepy se sklidilo o 27 % méně.

Pokles produkce zaznamenali také pěstitelé chmele a pícnin. Část chovatelů skotu má proto nyní problém se zajištěním dostatečného objemu krmiv, a to včetně siláže a zásob krmení na zimu. Kvůli tomu lze předpokládat, že se sníží i zájem zemědělců investovat například do výstavby nových budov, programů i technologií.

Štědrý přísun dotací

Ministerstvo zemědělství proto připravilo pro farmáře škálu dotačních příležitostí. Národní zemědělský program slibuje letos bezmála 2,25 miliardy korun. Největší část, více než 1,6 miliardy korun, bude přitom směřovat do živočišné výroby, která udržuje zejména na venkově stabilní pracovní místa.

Pro investice do zemědělských podniků je pak připraveno téměř 2,55 miliardy korun. „Ze státního rozpočtu jsou vypláceny také Přechodné vnitrostátní podpory, na které v roce 2016 připadne 835 milionů korun. Jedná se o oblasti zemědělské půdy, produkce brambor pro výrobu škrobu a také produkce chmelu,” přiblížil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Na program rozvoje venkova dále připadne 15,2 miliardy korun, pro agroenvironmentálně-klimatická opatření a ekologické zemědělství je určena částka 4,65 miliardy korun, na platby pro oblasti s přírodními či jinými zvláštními omezeními je připraveno 2,55 miliardy korun.

Mezi dotačními programy se v roce 2016 objeví také nové pobídky. Dotace ve výši 20 milionů korun tak půjdou například na nákup plemenných zvířat, což má pomoci vylepšit genetickou hodnotu stáda.

Marian Jurečka: Bez dotací by zemědělství zůstalo ve ztrátě

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah