PPF kupuje podíl v polském průkopníkovi výdejních boxů InPost

PPF kupuje podíl v InPostu.

PPF kupuje podíl v InPostu. Zdroj: profimedia.cz

Investiční skupina PPF Renaty Kellnerové vstupuje do jedné z největších europských logistických společností v e-commerce InPost. Pro PPF se jedná o druhou výraznou transakci v oblasti e-commerce během jednoho týdne, jelikož před pár dny odkoupila ve spolupráci s EC Investments dvacetiprocentní podíl ve srovnávači cen Heureka a ve skupině FAST ČR. 

PPF ve společnosti InPost kupuje 15procentní podíl. Již v minulosti česká investiční skupina zakoupila akcie InPostu na burze v Amsterdamu, celkově tak bude v jejím vlastnictví 16,75 procenta logistické společnosti. Akce PPF koupila od společnosti Advent International za cenu deset eur za akcii, ta je nyní s 30procentním podílem největším akcionářem InPostu, PPF se zařadí na druhé místo. 

Cena za akcii na amsterdamské burze se v současné době pohybuje kolem 9,41 eura za kus, což společnost ohodnocuje na 4,7 miliardy eur (zhruba 110 miliard korun). PPF tak za svůj podíl zřejmě zaplatila vyšší stovky milionů eur. 

„Touto investicí jsme učinili zásadní krok k posílení v oboru e-commerce, ve kterém PPF dlouhodobě působí,“ uvedl v tiskovém prohlášení investiční šéf PPF Didier Stoessel, podle něj e-commerce odvětví patří mezi čtyři hlavní pilíře podnikání největší investiční skupiny. „Jako významný akcionář jsme odhodláni přispět k mezinárodní expanzi a růstu hodnoty InPost coby jedné z nejdynamičtějších firem ve svém odvětví v Evropě,“ doplnil. 

 

Kromě InPostu drží v této oblasti PPF podíly také ve srovnavači cen Heureka a dále ve skupině FAST ČR, v obou případech spolupracuje s EC Investments Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Tento týden svůj částečný podíl v obou společnostech prodala investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta. 

Společnost InPost vznikla v Polsku, založil ji Rafał Brzoska, který firmu dodnes vede z pozice CEO. InPost je průkopníkem v oblasti výdejních boxů, které v Česku provozuje například Zásilkovna nebo Alza. Působí na osmi evropských trzích, kde má přes 29 tisíc výdejních schránek, a věnuje se také fulfillmentovým centrům, provádí tedy skladování a následnou distribuci zboží pro e-shopy. V roce 2017 ji za 2,4 miliardy korun koupila investiční skupina Advent International. V roce 2021 vstoupil InPost na burzu v Amsterdamu, kde upsal za 2,5 miliardy eur 35 procent svých akcií.